Audyt bezpieczeństwa w firmie

Wszystkie firmy starają się, aby żadne poufne informacje nie wydostały się na zewnątrz, a już tym bardziej nie wpadły w ręce konkurencji. Nie ma nic gorszego kiedy miesiące naszej pracy bądź też negocjacji zostały zmarnowane z powodu wykradnięcia informacji. Może się to wydawać nierealne i spotykane jedynie w filmach szpiegowskich jednak w rzeczywistości okazuje się, że na rynku działa wiele firm, które wspomagają się takimi nie etycznymi praktykami. Często firmy nie są w stanie same sobie poradzić z tym problemem, dlatego też coraz częściej decydują się na przeprowadzenie specjalnego audytu bezpieczeństwa. Ma on na celu zweryfikowanie czy jest jakieś realne zagrożenie oraz w jaki sposób je wyeliminować.

Kontrola tego typu przeprowadzana jest na wielu płaszczyznach. Jest to konieczne jeśli wynik ma być wiarygodny. Do jej przeprowadzenia wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia takie jak mierniki, skanery czy dekodery za pomocą których sprawdzane są wszystkie pomieszczenia oraz sprzęt. Fachowcy nie zostawiają żadnego miejsca nie sprawdzonego. W końcu urządzenia podsłuchujące mogą być wszędzie. Często nie jesteśmy nawet w stanie sobie wyobrazić, gdzie może znajdować się podsłuch. Telefon, faks czy nawet całe linie telefoniczne mogą być monitorowane przez nieuczciwą konkurencję. Gdyby nie profesjonalne narzędzia z pewnością nie bylibyśmy w stanie tego sprawdzić. Obowiązkowo sprawdzane są także linie wysokiego napięcia czy całe pomieszczenia na obecność promieniowania IR lub innych urządzeń pracujących zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo na różnych pasmach przenoszenia. Po tak wnikliwie przeprowadzonej kontroli można dopiero stwierdzić czy jesteśmy bezpieczni. W razie wykrycia nieprawidłowości możemy liczyć oczywiście na fachowe wyeliminowanie problemu z dezaktywacją urządzeń szpiegujących włącznie. Same pomieszczenia to jedynie jeden z elementów jakie należy sprawdzić. Kontroli powinna też zostać poddana cała infrastruktura IT z komputerami i serwerami na czele.

Audyt bezpieczeństwa to nie tylko zabiegi kontrolne, ale również tworzenie zaleceń i protokołów bezpieczeństwa dla firmy. Aby wszystko mogło funkcjonować prawidłowo i było wolne od zewnętrznych zagrożeń trzeba zawsze postępować według określonej procedury. Często tylko w ten sposób możemy zapobiec wyciekaniu poufnych informacji. Stworzenie takich procedur również może należeć do obowiązków firmy audytującej. Tworzy ona zbiór zaleceń odnośnie przeprowadzania spotkań biznesowych czy obiegu informacji w firmie. Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, protokołów bezpieczeństwa oraz narzędzi pozwala na wyeliminowanie zagrożeń z zewnątrz. Dzięki temu tajemnice firmowe będą bezpieczne. W dzisiejszych czasach nieuczciwe praktyki są niestety na porządku dziennym. Firmy wzajemnie się sprawdza, aby wyprzedzać ruchy konkurencji i tym samym zdobyć przewagę na rynku. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby mieć świadomość tego, że takie zagrożenia są realne i zrobić absolutnie wszystko, aby się przed nimi zabezpieczyć.

Twórcą artykułu jest
Firma JMI specjalizująca się w telekomunikacji, informatyce i bezpieczeństwie.
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *