Budynek, który zatrzymuje ciepło

Jednym z najważniejszych wydatków związanych z całorocznym utrzymaniem domu jest ogrzewanie. Każdy, kto posiada własny dom, zna ten problem – koszt potrafi być naprawdę wysoki, podobnie jak nakład wysiłku koniecznego do zatrzymania odpowiedniej temperatury. Dlatego właśnie warto zadbać o ciepło już na etapie budowy lub generalnego remontu. Odpowiednia izolacja cieplna to kwestia nie tylko domowego budżetu, ale także ochrony środowiska i zwyczajnego, codziennego komfortu mieszkańców domu. Jakie metody warto dziś stosować, by efekt był możliwie najlepszy?

[Czy warto zainwestować w izolację?]

Budowa lub remont domu pochłania spore koszty, stąd niektórzy zastanawiają się, czy nie warto oszczędzić wybierając tańszą metodę izolacji. Niestety, jest to dość krótkofalowe myślenie. Gdy przyjdzie sezon grzewczy, trzeba będzie utrzymać komfortową temperaturę. Po kilku takich sezonach (czasami nawet dwóch czy trzech) ceny paliwa opałowego przewyższą kwoty wydane na izolację. Jak widać, taka oszczędność w ogóle się opłaca. Co więcej, odpowiednio izolowany budynek zapewnia ochronę środowiska naturalnego – dzięki utrzymującej się temperaturze można emitować o wiele mniej gazów cieplarnianych, ale też zużywać mniej energii.

[Nowoczesna metoda PUR]

Jedną z najczęściej dziś stosowanych metod ocieplania i izolacji budynków jest natrysk izolacji PUR. Metoda ta polega na nałożeniu na ściany (bezpośrednio na izolowanej powierzchni) warstwy natryskowej piany, która zastyga, tworząc szczelną, równą izolację. Piana pozwala chronić budynek także przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład związanymi z burzami i wiatrem. Warto wspomnieć także o jej ogromnej zalecie – całkowitym wyeliminowaniu powstających na łączeniach mostków cieplnych, które odpowiadają za największe straty ciepła przy użyciu styropianu. Piana nie wymaga zastosowania żadnych łączeń ani spoiwa, więc jej zastosowanie nie grozi obniżeniem jakości izolacji domu.

[Zalety piany izolującej PUR]

– Niewielka, w porównaniu z klasycznym styropianem, grubość pozwala zaoszczędzić powierzchnię i nie zmniejsza zbytnio kubatury budynku.

– Piana tworzy także izolację wodną – zapobiega przeciekaniu oraz skraplaniu się pary na ścianach budynku, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko zagrzybienia.

– Izolacja natryskowa PUR gwarantuje długą trwałość i niezmienność właściwości w czasie.

– Użycie piany pozwala wytłumić nieco hałasy dochodzące z zewnątrz.

– Co najistotniejsze – metoda PUR eliminuje mostki cieplne, jest więc bardzo efektywna.

Zobacz więcej na: metrobtl.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *