Chroń swoje dane osobowe w sieci!

Internet stał się integralną częścią życia wielu osób. Za pomocą sieci czerpiemy duże ilości informacji, komunikujemy się z naszymi znajomymi, kolegami i rodziną, a także załatwiamy prawie wszystkie swoje sprawy. Te czynności wiążą się z udostępnianiem naszych danych osobowych. Kupując w sklepie internetowym czy biorąc pożyczkę, taką jak pożyczka przez internet w ratka.pl, musimy podawać swoje imię i nazwisko, a czasami także inne poufne informacje. Warto zatem poznać kilka podstawowych sposobów na ochronę prywatnych danych w sieci, aby móc we własnym zakresie zadbać o ich bezpieczeństwo.

53_chron-swoje-dane-osobowe-w-sieci

Dane osobowe są niezwykle cenne dla firm działających w Internecie. Pozwalają na lepsze poznanie swoich użytkowników i dopasowanie oferty do ich potrzeb. Taka technologia jest wykorzystywana chociażby w Google, gdzie algorytm zapisuje historię naszego wyszukiwania, a później pokazuje nam spersonalizowane reklamy. Taki prosty przykład uświadamia nam, jak często korzystając z darmowych narzędzi mimowolnie godzimy się na przetwarzanie i wykorzystywanie naszych danych osobowych, jednak o wiele częściej sami je udostępniamy, zapominając, że beztroska i lekkomyślność mogą wiele nas kosztować.

W naszych czasach, kiedy pożyczkę można wziąć za pomocą sieci, nietrudno o oszustów. Sektor pozabankowy przez wiele lat opracowywał technologię, która pozwoliłaby na bezpieczne pożyczanie w sieci. Więcej o tym możesz przeczytać w artykule: http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/nowe-technologie-w-finansach-jak-zmienia-sie-polski-rynek,2367778,4141. Jednak nie ma takiej technologii, której nie można byłoby obejść. I to udowadniają nam kolejni oszuści, którzy dzięki skradzionym lub pozyskanym w sieci danym, wzbogacają swój portfel. Jak więc zabezpieczyć się od niepożądanych działań oszustów? Odpowiedź jest prosta – trzeba z rozsądkiem posługiwać się danymi osobowymi, aby one nie wpadły w nieodpowiednie ręce. Niżej znajdziesz 6 przydatnych wkazówek, które uchronią Cię od problemów finansowych i prawnych.

  1. Zachowaj anonimowość na stronach, które są Ci mało znane lub wymagają zbyt wiele poufnych danych.

  2. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom za pośrednictwem sieci.

  3. Używaj „mocnych” haseł, które zawierają kilka kategorii znaków: litery małe lub duże, cyfry oraz znaki specjalne.

  4. Korzystaj z bezpiecznego połączenia internetowego, unikaj natomiast sieci publicznych.

  5. Stosuj tryb anonimowy w przeglądarkach.

  6. Nie przechowuj w chmurze dokumentów, które zawierają poufne informacje.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *