Czy nielegalne programy firmowe to przestępstwo?

W obecnych czasach pokaźna część firm ma własne biuro, bo tam załatwia się większość spraw o charakterze formalnym lub administracyjnym. Do właściwego funkcjonowania niezbędne są oprogramowania oraz urządzenia ułatwiające realizowanie codziennych zadań. Nie zawsze zostały dostarczone z legalnych źródeł. W jaki sposób kara się właścicieli, którzy w podejrzany sposób nabyli pogramy?

Na początku należy wyjaśnić, że bezprawne przechowywanie niektórych programów komputerowych to aktualnie żadna nowość. Każdy chce zaoszczędzić, ponieważ ceny proponowane przez sklepy są zbyt wysokie i przewyższają możliwości finansowe niewielkich firm.

Zazwyczaj cały mechanizm jest kontrolowany przez policję, prokuraturę, urząd skarbowy lub straż graniczną. Wielokrotnie organizuje się wizyty w losowo wybranych przedsiębiorstwach lub na podstawie otrzymanego zgłoszenia.

Za przechowywanie programu z nielegalnego handlu można dostać karę od 3 do 5 lat więzienia wolności. W łagodniejszych przypadkach karę grzywny lub wypłatę odszkodowania dla okradzionego producenta.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *