Czy umowa o dzieło to dobry wybór?

W kraju dostępnych wiele rodzajów umów o współpracę. W dużej mierze wybór najlepszej zależy od zakresu realizowanych obowiązków, godzin pracy i specyfiki przedsiębiorstwa. Ciągłą popularnością cieszy się także umowa o dzieło, która przeważa wśród wykonawców wolnych zawodów. Czy jest odpowiednia? Jakie zagrożenia niesie?

Na początek trzeba wyjaśnić, że celem umowy o dzieło jest realizowanie powinności w zamian za wynegocjowane wynagrodzenie. Szczegóły dotyczące dat oraz metod przesyłania należności ustalane są osobiście i wedle własnego uznania.

Podstawowym zagrożeniem takowego rozwiązania jest brak konieczności odprowadzania składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych przez właściciela. To ogromne ułatwienie i okazja na dodatkowe oszczędności. Najbardziej cierpi na tym pracownik, który zna trudną sytuację na rynku pracy i zgadza się na wszystko.

Kontrolerzy ZUS systematycznie organizują akcje sprawdzające w małych firmach na terenie całej Polski. W przypadku wykrycia nieprawidłowości – ciągłe zatrudnianie w ramach umowy o pracę, odnawianie umowy o pracę co miesiąc – i udowodnienia winy grożą wysokie kary finansowe oraz prawne.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *