Czym charakteryzuje się urlop bezpłatny?

Każdy pracujący w ramach umowy o pracę może wnioskować o urlop bezpłatny. Oczywiście ostateczna decyzja znajduje się w rękach przełożonego, który ocenia zasadność przyznania wolnego. Kiedy zatrudniony może ubiegać się o taki urlop? W jakich sytuacjach uzyska odpowiedź odmowną?

Podstawą do wydawania urlopu bezpłatnego jest przygotowanie formularza na piśmie, który określa termin lub czas obowiązywania zwolnienia z obowiązków zawodowych oraz przyczyny następującej nieobecności. Powinien zostać przedstawiony kierownikowi wystarczająco wcześnie, żeby mógł przejrzeć pismo i wydać odpowiedź.

W zgodzie z prawem przyznanie urlopu bezpłatnego oznacza, że pracownik nie uzyska pensji za dni, w których nie pojawił się w miejscu zatrudnienia. Termin ważności nie jest ograniczony i zazwyczaj negocjowany z pracodawcą.

Po upływie urlopu pracownik musi powrócić do swoich czynności zawodowych i zajmować przynależne stanowisko. Jeśli jednak pracownik nie stawi się w firmie może zostać odsunięty bez zachowania okresu wypowiedzenia.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *