Domowy salon audio – zrób to sam!

Postęp technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilku czy kilkunastu lat, bez wątpienia przyczynił się nie tylko do zwiększenia użyteczności sprzętów domowych, ale także do maksymalnego zwiększenia naszej wygody w jego użytkowaniu. Dziś nie mamy już potrzeby posiadania kilku sprzętów, z których każdy służy do czegoś innego – nie potrzebujemy kalkulatora, latarki, odtwarzacza muzyki ani nawigacji, wszystko to bowiem mieści się w jednym urządzeniu, jakim jest smartfon. Powala to na oszczędność nie tylko miejsca, ale także umożliwia posiadanie wszystkiego tego, co najbardziej przydatne, zawsze przy sobie. Podobnie rzecz ma się w kwestii rozwiązań stosowanych w domu, gdzie wielofunkcyjne sprzęty są coraz bardziej popularne. Do jednego z lepszych pomysłów należy stworzenie domowego salonu audio.

YAMAHA-LSX-170

Komputer – kopalnia możliwości

Posiadanie w domu komputera (a mało kto dziś go nie ma) otwiera przed nami szerokie spektrum możliwości – mamy dostęp do mnóstwa potrzebnych informacji, które otrzymujemy w mgnieniu oka, jesteśmy na bieżąco z wydarzeniami na świecie, możemy oglądać filmy, pobierać muzykę, a także samemu dzielić się z innymi zdjęciami, filmami czy wpisami. Pełne i satysfakcjonujące wykorzystanie możliwości komputera zależy przede wszystkim od jego mocy, wielkości wyświetlacza, mocy głośników (to bardzo istotne w przypadku słuchania muzyki i oglądania filmów), jak również tego, czy jest to komputer stacjonarny czy przenośny. Niezwykłą wygodą jest możliwość przechowywania wszystkich ważnych plików na dysku twardym urządzenia, dzięki czemu dostęp do nich oraz możliwość dzielenia się nimi z innymi mamy w każdej chwili. Pewna niedogodność pojawia się jednak w momencie, kiedy owe pliki zapisane na komputerze chcielibyśmy zobaczyć na dużym ekranie telewizora w salonie – przenoszenie komputera i podłączanie go za pomocą dziesiątek kabli do odbiornika jest kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku komputera stacjonarnego. Przegrywanie plików na płyty CD bądź inną pamięć zewnętrzną także jest dość mało wygodne – wymaga nie tylko dodatkowego czasu, ale także mnoży dodatkowe przedmioty.

Domowy salon audio – to łatwiejsze, niż myślisz!

Jak najłatwiej rozwiązać ten problem? Stwórz swój własny salon audio – to patent niezwykle wygodny i praktyczny, do stworzenia którego potrzebować będziesz dodatkowo wyłącznie sieciowego odtwarzacza multimedialnego oraz routera (jeśli takowego nie posiadasz). Dzięki odtwarzaczowi multimedialnemu połączysz komputer z telewizorem i wieżą stereo – będzie on otwierać pliki muzyczne czy filmowe z komputera przez sieć, a sygnał audio oraz wideo przeniesie na ekran telewizora bądź do głośników wieży. Dzięki temu zyskujesz doskonałą jakość obrazu oraz dźwięku, bez konieczności przenoszenia komputera. Odpowiednie oprogramowanie zmieni Twój komputer w serwer udostępniający pliki. Zakup sieciowego odtwarzacza multimedialnego to jednorazowy wydatek, który jednak zwróci się w sposób satysfakcjonujący i umożliwi oglądanie filmów w kinowej jakości w domowym zaciszu. Poza pozbyciem się konieczności wypalania kolejnych płyt z plikami, otrzymujemy także dostęp do wszystkich aktualnych kolekcji – dzięki połączeniu sieciowemu wszystkie najnowsze pozycje od razu po pobraniu obejrzeć można na telewizorze. Do sterowania wystarczy także tylko pilot do odtwarzacza sieciowego – nie musząc ruszać się z kanapy w ciągu chwili zmienimy ustawienia jakie nas interesują.

home-custom-image

Jaką sieć wybrać?

Do wyboru mamy połączenie kablowe oraz sieciowe – jaki typ jednak sprawdzi się najlepiej? Większość odtwarzaczy multimedialnych przystosowana jest do pracy zarówno poprzez kabel, jak i sieć. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed wyborem konkretnego – ten powinien być uzależniony od tego, jaki rodzaj plików ma być przesyłany, jaka będzie ich wielkość, a także jaka jest odległość pomiędzy komputerem a odtwarzaczem (w szczególności ilość i grubość ścian). Połączenie sieciowe oszczędza konieczności rozkładania kabli, jednak może powodować problemy przy przesyle dużych plików. Powinno ono być w zupełności wystarczające do przeglądania zdjęć oraz odsłuchu plików MP3. Jednak w przypadku plików o dużej rozdzielczości (przede wszystkim filmów), stabilniejsze i płynniejsze połączenie zagwarantuje przesył kablowy. Niezastąpiony będzie on także wówczas, gdy komputer od odtwarzacza sieciowego oddziela kilka ścian bądź piętro. Jeśli jednak zdecydujemy się na przesył Wi-Fi, warto wybierać szybki standard N (najlepiej 802.11n) – zagwarantuje to płynność odtwarzania plików wideo.

Salon audio – alternatywy

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz bądź nie możesz stworzyć własnej sieci, możesz wykorzystać możliwości alternatywnych rozwiązań. Większość nowszych modeli telewizorów, odtwarzaczy DVD, a także wież stereo wbudowane ma gniazda USB, dzięki którym możemy podłączyć pendrive bądź dysk zewnętrzny z danymi bezpośrednio do urządzenia. Dobrze sprawdzą się także zewnętrzne dyski multimedialne – są one zazwyczaj wyposażone w gniazda audio oraz wideo, dzięki czemu pliki zapisane na nim można odtwarzać bezpośrednio na telewizorze czy wieży.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *