Fryzjer damski i męski – różnice w wyposażeniu salonu

Większość z nas jest przyzwyczajona do widoku ogólnych salonów fryzjerskich, salonów uniwersalnych, w których przyjmowani są wszyscy. Takie salony dominowały przez ostatnie dziesięciolecia, chociaż w ostatnich latach ten trend zaczyna się dość poważnie zmieniać. Pojawia się dążenie do specjalizacji, w wyniku której możliwe jest lepsze świadczenie usług. Specjalizacja na rynku salonów fryzjerskich rozwija się w oparciu o podział klientów na płcie. Do tej pory niemal wszyscy fryzjerzy wychodzili z założenia, że ich podstawowymi klientami są właśnie kobiety, a mężczyźni są tylko dodatkiem do całego interesu. Działały ogólne salony fryzjerskie i większość jeszcze właśnie na takiej zasadzie funkcjonuje. Coraz więcej zaczyna jednak powstawać salonów, które swoje usługi dedykują konkretnej płci klientów. W nich upatruje się przyszłość branży. Powstała dywersyfikacja zmusiła fryzjerów do specjalizacji także pod katem narzędzi, z jakich korzystają.

Panowie – nowy rynek zbytu

Nie jest oczywiście tak, że panowie byli zupełnie nieznaną grupą osób u fryzjerów. Pojawiali się w gabinetach fryzjerskich, ale ich wizyty zazwyczaj ograniczały się do strzyżenia „na krótko”, co mogło oznaczać po prostu skrócenie i wyrównanie włosów nożyczkami lub jeszcze szybszą usługę przy pomocy maszynki do włosów. Panowie nie mieli większych wymagań i wszyscy byli zadowoleni. Z czasem jednak moda się zmieniła i panowie zaczęli bardziej dbać o swój wizerunek. Stali się w tej kwestii przede wszystkim bardziej świadomi, przez co byli w stanie już dokładnie powiedzieć fryzjerowi, jak ma wyglądać ich docelowa fryzura. Oznaczało to oczywiście zdecydowanie szerszy wachlarz możliwości i to możliwości innych niż te, do których fryzjer się przyzwyczaił pracując z kobietami. Efekt tego był taki, że dla odpowiedniego wykonywania swojej pracy, trzeba było się specjalizować w potrzebach panów i zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Sprzęt potrzebny w gabinecie dla panów to przede wszystkim nożyczki, brzytwa i maszynka do golenia. Ta trójka to podstawa, do której dokłada się jeszcze szczotki i grzebienie oraz elementy do farbowania włosów. Tak, panowie coraz częściej farbują swoje włosy. Jeśli oprócz tego gabinet posiadał jeszcze trochę podstawowych kosmetyków i środków utrwalania fryzury, wszystko było dobrze.

Mowa tutaj o gabinecie, ponieważ fryzjer męski bardzo często działa w ramach gabinetu wellness. Panowie lubią się porządnie ostrzyc przy okazji korzystania także z innych usług nastawionych na ich wygląd.

Panie – jeszcze większe potrzeby

Salony fryzjerskie dla kobiet cały czas są oczywiście podstawą rynku i chociaż usługi dla panów to dynamicznie rosnący segment, jest on nie do porównania z usługami świadczonymi dla pań. Panie potrzebują oczywiście więcej sprzętu. Nożyczki z grzebieniami, szczotki do rozczesywania i modelowania włosów, żele, szampony i odżywki, do tego jeszcze zestawy koloryzujące oraz proste urządzenia, takie jak suszarki, prostownice czy lokówki. To wszystko składa się na kompletny obraz salonu fryzjerskiego.

W przypadku pań szczególne znaczenie mają kosmetyki, ponieważ długie włosy kobiet bardzo często cierpią z powodu zabiegów na nich wykonanych. Nie trzeba nikogo przekonywać, że używanie lokówki czy lakieru do włosów nie jest najlepszym pomysłem dla ich zdrowia. Odpowiednie kosmetyki pozwalają jednak temu zaradzić, dzięki czemu panie wychodzą zadowolone z salonów. Łatwiej jest jednak powiedzieć niż zrobić, ponieważ rynek kosmetyków fryzjerskich także przeżywa właśnie wielkie zmiany i nie zawsze są to zmiany jakościowe.

Zapraszamy na stronę: euros.info.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *