Inflacja w Japonii najwyższa od 32 lat

Koniec tygodnia obfitował w wiele istotnych wydarzeń. Pierwsze wiadomości napłynęły nad ranem z Japonii, gdzie dynamika inflacji CPI wzrosła w maju do 3.7% r/r, co jest najwyższym wynikiem od 1982 roku. Bez wątpienia, znaczący wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych w Kraju Kwitnącej Wiśni jest efektem kontrowersyjnej podwyżki podatku VAT z poziomu 5% do 8%.

W ciągu dnia poznaliśmy także informacje o aktualnej sytuacji ekonomicznej we Francji. Jak wynika z danych opublikowanych przez tamtejsze ministerstwo pracy, w ostatnim miesiącu liczba osób pozostających bez pracy zwiększyła się o prawie 25K. Mimo zapowiedzianej przez Francoise Hollande walki z bezrobociem, sytuacja na francuskim rynku pracy wygląda coraz gorzej – w maju bezrobocie nad Sekwaną sięgnęło rekordowo wysokiego poziomu 3.39 mln osób.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji informacji na temat sprzedaży detalicznej w Niemczech. W ciągu dnia poznamy dane obrazujące dynamikę inflacji HIPC (prognoza 0.5% r/r) w strefie euro. Popołudniu zza Oceanu napłyną natomiast wiadomości o wysokości amerykańskiego indeksu Chicago PMI (prognoza 62.9 pkt).

 

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *