Izolacja domu – niższe koszty i zysk dla natury

Odpowiednie normy prawne wskazują, jakie powinno być ocieplenie naszego domu, ale to wcale nie ze względu na wymagania prawne powinniśmy się interesować tym, jak ocieplony jest nasz dom, ale ze względu na własne warunki komfortowego mieszkania. Chodzi tutaj w pierwszej kolejności o uzyskanie odpowiedniego komfortu termicznego w pomieszczeniach, co nie jest proste zwłaszcza z zimie, jeśli budynek nie posiada odpowiedniej izolacji termicznej. Jest to oczywiście możliwe, ponieważ nowoczesne systemy ogrzewania są bardzo wydajne, ale wymagałoby to ogromnej ilości energii ze względu na wysokie straty ciepła. Izolacja pozwala nam na zmniejszenie tych strat do takiego poziomu, że przy dodatniej temperaturze zwykle nie ma potrzeby stosowania żadnego dodatkowego ogrzewania, a ilość zużywanego paliwa w czasie mrozów jest znacznie zmniejszona. Jest to bez wątpienia wielki zysk dla naszego domowego budżetu, ale nie można zapominać, że oznacza to także ogromne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W mniejszym stopniu szkodzimy naturze.

Stworzenie odpowiedniej izolacji nie jest proste. Powinien ją zaplanować i skonstruować specjalista, ponieważ od dobrej izolacji termicznej domu powinniśmy oczekiwać nie tylko większej efektywności cieplnej domu, ale także ochrony przed promieniowaniem UV, ograniczeniem wrażliwości na skrajne warunki atmosferyczne, jak również na uszkodzenia mechaniczne. Do takiej izolacji potrzebny jest materiał.

Specjaliści najczęściej sięgają obecnie po pianki poliuretanowe PUR. Jest to materiał dwukrotnie skuteczniejszy od klasycznego styropianu, co oznacza, że założoną efektywność cieplną osiągniemy przy izolacji o grubości o połowę mniejszej w stosunku do izolacji styropianowej. Pianki poliuretanowe mają też wiele zalet czysto praktycznych. Izolacje PUR tworzy się poprzez natryski, czyli nanosząc płyn ekspandujący prosto na ocieplane ściany. W ten sposób możliwe jest utworzenie jednolitej powierzchni bez szczelin czy łączeń. Jest to takie ważne, ponieważ w przerwach w materiale ociepleniowym, na przykład pomiędzy płytami styropianu, tworzą się mostki termiczne, przez które dochodzi do poważnych strat ciepła. Są to też tunele, które zapraszają wilgoć. W przypadku technologii PUR nie ma ich w ogóle.

Dlaczego warto stawiać na PUR?

– znakomite właściwości izolacyjne;

– wysoka trwałość;

– ochrona przed skraplaniem się pary na izolacji;

– ochrona przed wilgocią z zewnątrz;

– ochrona przed hałasem;

– wysoka adhezyjność;

– parametry izolacyjne niezmienne przez wiele lat.

Sprawdź więcej na: izolacjeskawina.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *