Jak e-kantor dba o bezpieczeństwo zawieranych transakcji?

Poziom zaufania do kantorów internetowych jest coraz wyższy ale ich właściciele wciąż jeszcze muszą pracować na to, by klienci całkowicie pozbyli się obaw wobec bardzo młodego sposobu wymiany walut. Ze względu na brak przepisów stricte regulujących działalność kantorów online, podmioty te same narzucają sobie rygor w zakresie bezpieczeństwa zapewnianego swoim klientom. Można powiedzieć, że standardy zabezpieczeń w tego rodzaju kantorach są porównywalne ze standardami obowiązującymi w bankowości elektronicznej.

blogging-336376_640

Dlaczego ekantory inwestują w bezpieczeństwo?

Odpowiedź jest dość oczywista. Wymusza to rosnąca na rynku konkurencja, ale przede wszystkim nieufni klienci. Początki tej branży były trudne. 5 lat temu rzadko kto decydował się na skorzystanie z oferty ekantorów. Z biegiem czasu klienci przyzwyczaili się do tej formy wymiany waluty, tak jak zaakceptowali bankowość elektroniczną. Z braku uregulowań prawnych kantory internetowe muszą same narzucać sobie dyscyplinę w tym zakresie i trzeba przyznać, że radzą sobie z tym zadaniem całkiem sprawnie.

Co możesz zrobić jako klient by wybrać wiarygodny ekantor?

Przede wszystkim sprawdź, czy na stronie kantoru internetowego są zamieszczone jego dane identyfikacyjne takie jak: nazwa i siedziba firmy, NIP / KRS, REGON, nr wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej. Takie informacje pozwalają na sprawdzenie firmy nie tylko w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy CEIDG ale co ważniejsze, w Rejestrze Działalności Kantorowej. Dane te najczęściej umieszczane są w widocznym miejscu na stronie startowej kantoru lub w Regulaminie ekantoru.

Kolejnym sposobem na weryfikację wybranego kantoru jest wyszukanie w Internecie opinii oraz komentarzy na jego temat. Niekiedy ekantory decydują się na ogłaszanie swoich wyników finansowych, by przekonać klientów, że ich działalność jest rzetelnie prowadzona i nie ma na celu defraudacji powierzonych pieniędzy.

To co klient może ocenić sam to również ilość banków, z którymi dany kantor internetowy współpracuje. Im większa liczba banków jest obsługiwana przez ekantor, tym większa pewność, że mamy do czynienia z wiarygodnym partnerem. Przykładową tabelę czasów przesyłu środków oraz związanych z tym kosztów można znaleźć m.in. na stronie ekantor.pl. Szybkość usług oraz darmowa obsługa przelewów świadczą o dobrej jakości współpracy kantoru z instytucjami bankowymi.

468X60

Zabezpieczenia jak w banku

Aby chronić swoich klientów przed ingerencją osób trzecich oraz działalnością hakerów ekantory stosują szyfrowanie danych dotyczących wszystkich operacji oraz realizowanych transakcji. Najlepsze z kantorów stosują zabezpieczenia strony przez certyfikat SSL, czyli rozwiązanie standardowe dla bankowości internetowej. Ponadto kantory online weryfikują tożsamość użytkownika (procedura logowania), a ponadto często też stosują potwierdzanie dokonywanych transakcji przez powiadamianie użytkownika SMS lub drogą mailową. Podobnie jak w bankach, w szanujących się ekantorach użytkownik może prześledzić w swoim panelu historię logowania.

Ochrona danych osobowych

Ochronie powinien podlegać również cały zbiór posiadanych przez ekantor danych osobowych.  Informacje, które są w zasobach kantorów internetowych obejmują przecież cały komplet danych identyfikacyjnych klienta, danych kontaktowych (adres e-mail, telefon) oraz numery kont bankowych przypisanych do klienta, zatem wyciek takich zbiorów mógłby stanowić nie lada zagrożenie dla użytkowników, a dla firmy mógłby właściwie oznaczać koniec działalności zważywszy na wysokość kar nakładanych w takich przypadkach przez GIODO, a także całkowitą utratę zaufania klientów. Warto podkreślić, że wymóg ochrony danych oraz procedury z tego zakresu określone są w ustawie o ochronie danych osobowych. Jest to system ochrony, który każdy może poznać, a w razie naruszenia jego praw w tym zakresie, może złożyć skargę do GIODO, której konsekwencją jest wszczęcie postępowania wobec nieuczciwego przedsiębiorcy.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *