Kiedy pobiera się podatek węglowodorowy?

Jakiś czas temu Sejm wyraził zgodę na wprowadzenie zmian w ustawie na temat podatku węglowodorowego. Oznacza to ogromną rewolucję w mechanizmie wydobywczym i dodanie niezbędnych modyfikacji. W jaki sposób będzie obliczany podatek? Czy planowane zmiany są nieoczekiwane dla samych zainteresowanych?

Na początek trzeba wyjaśnić, że przyczyną poprawek była potrzeba odświeżenia przestarzałych przepisów, które już nie pasują do aktualnych technologii i innowacji. Dodatkowo ustawodawcy skupili się na sprawiedliwym podziale zysków (dla państwa i prywatnych przedsiębiorstw wydobywczych).

Ustawa dotyczy opodatkowania pozyskiwaniem kopalin (gaz ziemny, gaz łupkowy oraz ropa naftowa) na poziomie 1,5-4% w zależności od złoża. Oprócz tego w życie wchodzi podatek węglowodorowy równy 0,25% w odniesieniu do relacji między przychodami a rozchodami.

Należy wspomnieć, że podatek nie obejmie firm, które wykazują się niską produktywnością i posiadają małe zyski. Dodatkowo czas adaptowania projektu został przeniesiony na 6 lat do przodu.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *