Kuchnia w duchu EKO. Jak ją urządzić?

Dbałość o środowisko naturalne to nie tylko segregowanie śmieci i rezygnacja z jednorazowych toreb na zakupy. Jeśli chcemy żyć ekologicznie, wprowadźmy bardziej dogłębne zmiany – od dziś otaczajmy się surowcami naturalnymi! Może warto zacząć… od kuchni? Zdradzamy, jak urządzić kuchnię w duchu eko!

Alternatywy dla tworzyw sztucznych

Jeśli zależy nam nie tylko na odświeżeniu wyglądu kuchni, lecz także na przystosowaniu jej do wymogów ekologicznego stylu życia, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się jej wyposażeniu. Prawdopodobnie posiadamy w kuchennych szafkach wiele naczyń i przyborów z tworzywa sztucznego. Plastik jako materiał lekki, odporny na stłuczenia i tani od lat cieszy się popularnością wśród producentów akcesoriów kuchennych. Miski, talerze, kubki, sztućce, deski do krojenia, dzbanki, pojemniki na żywność – z pewnością znajdziesz w swoich zasobach tony tworzywa sztucznego. Plastik, choć praktyczny, nie jest surowcem biodegradowalnym, a proces jego produkcji również nie służy środowisku. Czy oznacza to, że trzeba całkowicie wyeliminować go z kuchni? Warto rozważyć tę opcję w dłuższej perspektywie. Na razie wystarczy jednak, że kupując nowe potrzebne wyposażenie, będziemy wybierać surowce biodegradowalne oraz takie, które można poddać recyklingowi.

Dobre alternatywy dla plastiku w kuchni to bambus, drewno, szkło i porcelana. Są to tworzywa nie tylko zdecydowanie bardziej ekologiczne, lecz także trwalsze oraz łatwiejsze do utrzymania w czystości (bo odporne na wyższe temperatury). Nie trzeba chyba dodawać, że prezentują się też znacznie bardziej stylowo.

Niezbędne akcesoria w duchu eko

Jeśli szukasz zastępstwa dla plastikowych naczyń do przyrządzania potraw i serwowania, koniecznie sprawdź kuchenne akcesoria ze sprasowanego bambusa. To tworzywo wyjątkowo wytrzymałe, lekkie i w stu procentach naturalne. Głęboka misa do sałatek wraz z kompletem bambusowych sztućców stanowi znakomity zestaw na początek – z pewnością przyda się do przygotowywania zdrowych posiłków. Warto dodać, że naturalne surowce są łatwe do wyczyszczenia, a jako środka dezynfekującego wystarczy użyć… wody utlenionej!

W kuchni urządzonej w duchu bliskości z naturą powinny znaleźć się także: bambusowa deska do krojenia, pasujące do niej solniczka i pieprzniczka, chlebak, suszarka do naczyń i herbaciarka. Taki komplet odświeży wystrój pomieszczenia bez konieczności przeprowadzania remontu. Jeśli natomiast urządzamy mieszkanie w stylu eko od podstaw, zapewne wybierzemy meble do salonu wykonane z drewna oraz dopasowane do nich stół i krzesła. Warto zadbać o dopełnienie wystroju akcesoriami, które będą dobrze zgrane z tą estetyką. Rodzinny obiad możemy podać na pięknej drewnianej tacy z widoczną fakturą słojów, a owoce i przekąski – na tacy bambusowej z wgłębieniami (oszczędzimy wodę potrzebną do umycia osobnych miseczek). Na stole postawmy praktyczny i stylowy bambusowy organizer na oliwę, przyprawy i serwetki.

Pojemniki i naczynia do ekokuchni

Kuchnia w stylu eko nie może obyć się bez pojemników do przechowywania. Zakupy z dbałością o środowisko to przede wszystkim wybieranie produktów na wagę, a szczelny słój z silikonową uszczelką pozwoli Ci przechowywać artykuły spożywcze przez długi czas. Stylowy szklany pojemnik łączy funkcję dekoracyjną z użytecznością, dlatego idealnie wpisuje się w filozofię eko, w myśl której ograniczamy zakupy do rzeczy faktycznie potrzebnych. Szklane butelki i słoje na przetwory oraz mniejsze pojemniczki z korkowymi zatyczkami na przyprawy, stojące na kuchennej półce zamiast nieprzydatnych bibelotów, z powodzeniem odegrają rolę dekoracji.

A jakie naczynia sprawdzą się najlepiej w ekokuchni? Oczywiście te przystosowane do mycia w zmywarce. Tutaj lepiej zrezygnować ze szkła, które mogłoby ulec porysowaniu. Zainwestujmy raczej w talerze i kubki z białej porcelany, pozbawione złoceń czy wzorków. Ponadczasowa elegancja tego tworzywa i koloru idzie w parze z jego praktycznością.

Urządzając ekologiczną kuchnię, nie możemy zapominać także o żywych roślinach. Szklane słoiki do produkcji kiełków oraz domowy zielnik w ceramicznej donicy to pozycje obowiązkowe!

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *