Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Zakup domu czy mieszkania zawsze niesie za sobą długofalowe implikacje, nie tylko finansowe, ale także emocjonalne. Jeśli chcesz, aby nowy dom stał się naprawdę tym wymarzonym, warto wybrać taki rodzaj nieruchomości, który zarówno nie doprowadzi twoich finansów do ruiny, jak i sprawi, że ty i twoi bliscy będą się w nim dobrze czuli.

Lokalizacja

Eksperci bardzo często podkreślają, że w nieruchomościach liczą się trzy rzeczy, lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Polacy zdaje się, że tę radę przyjęli sobie mocno do serca, ponieważ jak wskazuje wiele badań, przy wyborze domu lub mieszkania w pierwszej kolejności kierują się miejscem, a nie jak większość obywateli Europy, ceną nieruchomości. Wydaje się jednak, że bardziej wynika to z niskiej mobilności, niż z posłuszeństwa wobec wskazówek wyrażanych przez agentów nieruchomości. Strategia poszukiwania wymarzonego domu czy mieszkania według lokalizacji, a nie możliwości finansowych (zarówno jeśli chodzi o cenę zakupu, jak i koszty późniejszej eksploatacji) nie dość, że jest niedostosowana do aktualnego etapu rozwoju gospodarki, to na dodatek może nas wpędzić w spiralę zadłużenia, z której trudno będzie wyjść. Obecnie chyba tylko nieliczni będą mieli szczęście pracować w jednej firmie przez całe życie, większość z nas będzie zmuszona, nie tylko do wielokrotnej zmiany miejsca pracy, ale także zawodu. To wszystko sprawia, że nie warto przy wyborze mieszkania kierować się tak mocno lokalizacją, a już na pewno nie w kontekście miejsca pracy. Trzeba także pamiętać, że im lepsza lokalizacja, tym wyższa cena domów czy mieszkań. Warto mieć na uwadze, że wybierając lepszą lokalizację (a przez to i droższą nieruchomość), może się okazać, że w przyszłości nie będzie nas stać na spłatę kredytu lub opłaty eksploatacyjne, a wymarzone mieszkanie stanie się utrapieniem, a nie rajem.

Dom na miarę możliwości finansowych

Jak wynika z badań, Polacy najpierw szukają domu czy mieszkania w okolicy, dopiero potem kalkulują, czy jest ono w ich zasięgu finansowym. Inaczej postępują mieszkańcy większości krajów Europy i wydaje się, że ta taktyka jest rozsądniejsza. W pierwszej kolejności należy przejrzeć mieszkania, które mieszczą się w naszym budżecie. Warto zajrzeć nie tylko na strony serwisów agregujących ogłoszenia biur nieruchomości, ale także portale aukcyjne czy ogłoszeniowe, które umożliwiają przeszukiwanie lokali według lokalizacji i ceny. Jeśli nie mamy doświadczenia na rynku nieruchomości, to lepiej zwrócić się o pomoc do licencjonowanego agenta nieruchomości. Podpowie nam, na co zwrócić uwagę, wskaże wszystkie niuanse. Choćby uświadomi nam, że w większości przypadków, nowe, a co za tym idzie i nieco droższe mieszkania, będą tańsze w eksploatacji wobec mieszkań w tzw. wielkiej płycie czy starym, przedwojennym budownictwie. Mieszkanie to największa inwestycja w życiu, dlatego warto się nad wyborem dobrze zastanowić. Czasem warto dołożyć, a czasem warto poczekać z zakupem wymarzonej nieruchomości. Własny dom to marzenie wielu Polaków, jednak nie wszystkich na niego stać, przynajmniej na początkowym etapie kariery zawodowej. Nierzadko lepiej jest poczekać chwilę i do momentu, zanim osiągniemy zdolność kredytową do zakupu domu, wynająć mieszkanie.

Typ nieruchomości dostosowany do typu osobowości

Dom czy mieszkanie to nie tylko miejsce zamieszkania, to generator emocji. Jeśli chcemy dobrze się czuć w nowym domu czy mieszkaniu, to warto dopasować rodzaj nieruchomości nie tylko do możliwości finansowych, potrzeb rodzinnych, ale także typu naszej osobowości. Mieszkanie w budynku wielorodzinnym to rozwiązanie dla osób ceniących sobie życie we wspólnocie, dom zaś to opcja dla indywidualistów ceniących sobie spokój, ciszę i intymność. Modne dzisiaj tzw. szeregowce, to opcja pośrednia. Oferują komfort porównywalny do wolnostojącego domu jednorodzinnego, jednocześnie zapewniając poczucie bezpieczeństwa i bliskości innych mieszkańców. Jeśli będziemy przeglądali domy w serwisach aukcyjnych, to warto zwrócić uwagę na sposób dostawy mediów. To będzie miało wpływ na koszty eksploatacji. Mimo że wybór domów w biurach nieruchomości jest dość duży, to musimy wybierać z pewnego zamkniętego zbioru. Czasem jest tak, że żaden nie jest idealny, nie spełnia naszych wszystkich założeń. Wtedy zostaje nam tylko budowa domu według własnych indywidualnych potrzeb. Przeglądając działki budowlane, należy pamiętać, że każda ma ustalone warunki zabudowy i warto sprawdzić, czy pozwalają one na budowę naszego wymarzonego domu.

Podsumowanie

Zakup mieszkania czy domu to poważna decyzja, która będzie niosła za sobą poważne i długofalowe konsekwencje, dlatego w tym zakresie warto skorzystać z pomocy licencjonowanego agenta nieruchomości. Ten pomoże nam nie tylko wybrać najlepszą opcję, ale także ustrzeże przed wieloma pułapkami, jakie czyhają na niedoświadczonych konsumentów na rynku nieruchomości.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *