Mieszkanie na zamkniętym osiedlu – plusy i minusy

Jakie wady i zalety pociąga za sobą kupno mieszkania na zamkniętym osiedlu? Czy mieszkania w ogrodzonych blokach są droższe od tych znajdujących się na osiedlach otwartych? Czym charakteryzują się takie lokale? Jakie są koszty utrzymania? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Osiedla zamknięte – krótka charakterystyka

Osiedla zamknięte to zwykle skupiska kilku lub kilkunastu bloków ogrodzonych płotem, do których prowadzą furtki i bramy wjazdowe. Na terenie takich osiedli znajdują się garaże i miejsca parkingowe dla mieszkańców, place zabaw, a czasem także ogródki osób, zamieszkujących lokale na parterze. Zamknięte osiedla są często monitorowane, a nad bezpieczeństwem mieszkańców przez 24 godziny na dobę czuwa ochrona.

Jak kupić mieszkanie na osiedlu zamkniętym? Zwykle jest to równoznaczne z zakupem lokalu w nowoczesnym bloku – bezpośrednio od dewelopera lub też z drugiej ręki. Bloki starszego typu (a tym bardziej kamienice) nie były projektowane w taki sposób, aby tworzyły osiedla zamknięte, do których wstęp mają wyłącznie ich mieszkańcy i osoby ich odwiedzające.

Kupno mieszkania na osiedlu zamkniętym – cena i koszty utrzymania

Zamknięte osiedla to domena nowych inwestycji. Większość takich bloków to nowoczesne budynki, które dopiero powstają lub powstały najpóźniej kilkanaście lat temu. Z tego względu lokale znajdujące się w ogrodzonych nieruchomościach, są często droższe od lokali w kamienicach czy blokach starszego typu. Różnica ceny metra kwadratowego może wynosić nawet kilkaset złotych.

Z drugiej strony koszty eksploatacyjne takich mieszkań mogą być zdecydowanie niższe. Dlaczego? Ponieważ do wznoszenia budowli wykorzystano nowoczesne, energooszczędne technologie. Ma to znaczący wpływ na zmniejszenie opłat np. za energię grzewczą.

Projekt mieszkania

Mieszkania na zamkniętych osiedlach są zwykle większe i bardziej przestronne od mieszkań w blokach starszego typu. Ciasne korytarze, przejściowe pokoje i nieustawne pomieszczenia nie są domeną lokali na nowoczesnych, zamkniętych osiedlach. Mieszkania w nowym budownictwie mają też często dostęp do dużych, przestronnych balkonów, tarasów i loggii, które mogą stać się namiastką ogrodu. Więcej informacji na temat znajduje się w artykule „Mieszkanie z balkonem, tarasem czy loggią”.

Istnieje też możliwość kupna mieszkania z ogródkiem. Jest to rozwiązane praktykowane coraz częściej, zwłaszcza na osiedlach zamkniętych. Jak to możliwe? Deweloperzy, chcąc zrekompensować mieszkańcom niedostatki wynikające z mieszkania na parterze (a tym samym chcąc zachęcić do kupna takiego lokalu), udostępniają im do zagospodarowania fragment działki znajdujący się przed ich oknami, do którego prowadzą drzwi tarasowe.

Lokalizacja, infrastruktura i otoczenie

Zamknięte osiedla znajdują się często w peryferyjnych częściach miast. Centralne dzielnice są zwykle w pełni zagospodarowane i nie ma miejsca na projektowanie ogrodzonych osiedli. Zastanawiając się nad kupnem mieszkania na zamkniętym osiedlu, warto wziąć pod uwagę kwestie komunikacji i odległości od pracy, centrum miasta, ośrodków kulturalnych i rozrywkowych, a także obliczyć koszty dojazdów.

Z drugiej strony zamknięte osiedla charakteryzują się zwykle dużą ilością przestrzeni zielonych – trawników, skwerów czy parków. Coraz częściej powstają tam też ośrodki rekreacyjne, sklepy, przedszkola czy przychodnie lekarskie. Infrastruktura przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych – wznoszone są podjazdy, a windy znajdują się na poziomie zerowym (w starszym budownictwie, aby dostać się do windy, należy często pokonać choćby kilka stopni). Otoczenie jest estetyczne a architektura spójna. Do dyspozycji mieszkańców są zadaszone parkingi lub miejsca postojowe.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest jednym z argumentów, który najczęściej przytaczają zwolennicy zamkniętych osiedli. Już sam fakt oddzielenia się płotem podnosi poczucie bezpieczeństwa. Na zamkniętych osiedlach często montowany jest monitoring, a teren kontroluje pracownik ochrony.

Poza tym peryferyjne położenie osiedli sprawia, że między blokami nie spacerują przypadkowe osoby. Jest to szczególnie istotne np. w weekendowe noce.

Sąsiedzi i wspólnoty

Przeciwnicy mieszkań w zamkniętych osiedlach wysuwają często argument, że mieszkańcy odgradzają się od reszty świata, nie łączą ich żadne więzy i nie interesuje ich przestrzeń, która ich otacza. W rzeczywistości jest często zupełnie inaczej. Mieszkańcy tworzą niewielkie wspólnoty, mają poczucie przynależności do grupy i dbają o środowisko, w którym przebywają. Rzadko można spotkać pomazane klatki schodowe, połamane ławki czy porozrzucane śmieci. Mieszkańcy mają poczucie obowiązku dbania o otaczającą ich przestrzeń.

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania na osiedlu zamkniętym, należy rozważyć wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Na szali warto położyć takie elementy jak poczucie bezpieczeństwa i czystość, a z drugiej strony położenie i koszt nieruchomości.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *