Ocet – naturalny strażnik domowego porządku

Sprzątanie w dzisiejszych czasach to nie problem. Wystarczy zaopatrzyć się w ściereczki, komplet detergentów i można brać się do roboty. Jednak nie wszyscy lubią chemiczne środki czystości, słusznie zauważając, że nie są przyjazne dla środowiska. Wszystkim, którym leży na sercu dobro naszej Matki Ziemi, proponujemy w miejsce domowej chemii zwykły ocet kuchenny.

Ocet znany jest z niezwykłych właściwości bakteriobójczych. Badania dowodzą nawet, że jest w stanie unicestwić prątki gruźlicy. W walce z mikroorganizmami, gotowymi zaatakować nasze zdrowie, ocet zawsze będzie zwycięzcą. Jego skuteczność można w łatwy sposób podnieść, podgrzewając go przed sprzątaniem, ocet bowiem im cieplejszy, tym skuteczniejszy. Przy tylu pozytywach warto zauważyć, że ocet jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia, nie podrażnia oczu i skóry, nie zagraża środowisku, a przy tym jest bardzo tani. Jego charakterystyczny zapach szybko się ulatnia.

Przez wieki kobiety radziły sobie z porządkami w domu właśnie z pomocą octu. Dziś, po okresie boomu na chemiczne środki czystości, ocet znowu wraca do łask. Coraz częściej sprzątanie w Warszawie odbywa się właśnie z użyciem octu. Podobnie jest w innych dużych miastach, do których dotarła moda na eko.

Kuchnia

– Nieprzyjemny zapach w lodówce można łatwo usunąć, myjąc ją roztworem wody i octu w proporcji 1:1. Dla lepszego efektu i usunięcia zapachu octu można zostawić lodówkę otwartą i wyłączoną przez kilka godzin.

– Zmywarka to przydatne urządzenie, które ma za zadanie dbać o nasze naczynia, jednak samo też wymaga dbałości z naszej strony. Dlatego warto raz w miesiącu wlać do zmywarki szklankę octu i zapuścić tzw. pusty przebieg. Pozwoli to oczyścić i odkazić zmywarkę, przy okazji pozbyć się niemiłego zapachu.

– Czyszczenie piekarnika to prawdziwa gehenna, chyba że użyjemy octu. Ruszt piekarnika namoczony w occie będzie nieporównywalnie łatwiejszy do umycia. Podobnie szybę piekarnika warto godzinę przed czyszczeniem spryskać octem.

– Deskę do krojenia warto przetrzeć octem przynajmniej trzy razy w tygodniu. Ten prosty i szybki zabieg pozwoli pozbyć się z deski wszystkich drobnoustrojów.

– Blaty kuchenne i podłogi warto myć octem nie tylko ze względu na jego antybakteryjne właściwości. Intensywny zapach odstraszy wszelkie domowe robactwo. Ten sposób polecany jest szczególnie osobom mieszkającym w blokach, gdzie insekty pojawiają się najczęściej.

Łazienka

– Osad z twardej wody na słuchawce prysznicowej można usunąć, umieszczając ją w misce lub dużym kubku z octem. Dla lepszego efektu do octu można dodać sodę kuchenną.

– Kamień i osad z toalety to wyzwanie dla najcięższej artylerii. Zazwyczaj używa się specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów. Nie wszystkie są skuteczne, a wszystkie silnie żrące. Sam ich zapach może mocno podrażnić błony śluzowe. Na szczęście w tym przypadku ocet także daje sobie radę. Wystarczy zalać sedes szklanką octu, po godzinie można muszlę normalnie umyć. Najtrudniejszy obszar, ten pod krawędzią muszli, wymaga więcej zachodu. Żeby ułatwić sobie zadanie, można pod krawędź muszli wcisnąć papier toaletowy lub ściereczkę namoczoną w occie i pozostawić na noc.

– Chromowane baterie, na których osiadł kamień, wyglądają bardzo nieestetycznie. Można je wyczyścić, owijając na godzinę ścierką namoczoną w occie. Powinien rozpuścić kamień. W trudnych przypadkach można użyć pasty zrobionej z octu i sody.

– Aby przywrócić świeżość i blask glazurze wystarczy przetrzeć ją mieszaniną wody i octu – 2 łyżki octu na 1 litr wody.

Warto wiedzieć:

– Spód żelazka bez trudu można wyczyścić octem.

– Mokre pranie, które przeleżało kilka dni w pralce, można uratować, wlewając do bębna pół litra octu i piorąc, wykorzystując krótki program.

– Ocet odstrasza większość owadów. W sezonie letnim warto ustawić przy oknie pojemnik wypełniony właśnie octem.

– Smar z rąk można zetrzeć mieszaniną octu i mąki.

– Ocet nie nadaje się do czyszczenia granitu, marmuru i innych skał pochodzenia wapiennego. Nie nadaje się także do czyszczenia pereł.

– Ocet ma właściwości wybielające, ale nie można łączyć go z wybielaczem chlorowym, taka mieszanina wydziela bowiem trujące opary.

Ekologiczne sprzątanie to nie tylko domena pań domu. Coraz więcej profesjonalnych pomocy domowych (ich oferty można znaleźć na www.pomocedomowe.pl) także oferuje swoje usługi wyłącznie z wykorzystaniem ekologicznych środków czystości, w tym właśnie octu.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *