Odnowione kamienice na Pradze

Praga to dzielnica Warszawy, która do niedawna cieszyła się złą sławą i była nieco zapomniana. Dziś to jedno z bezpieczniejszych i modniejszych miejsc w stolicy. Przyciąga nie tylko klimatem, ale także urokiem gruntownie odnowionych kamienic.

Praga jest trendy

I choć w czasie II wojny światowej Praga nie ucierpiała tak bardzo, jak inne dzielnice Warszawy, to okres PRL skutecznie odcisnął na niej swe piętno. W tym czasie nieco zaniedbana zyskała miano dzielnicy niebezpiecznej. Dziś Praga odzyskuje swój dawny blask, nie tylko dzięki systematycznemu odnawianiu tkanki mieszkaniowej, ale także kulturalnemu klimatowi, jaki zaczyna tam panować. Praga nie udaje, nie robi nic na siłę, jest tym, czym była kiedyś, tylko w nowoczesnym wydaniu. Brak tutaj zadęcia typowego dla innych dzielnic. Nie da się ukryć, że to jeden z najmodniejszych adresów w stolicy Praga znalazła się na czwartym miejscu na liście najbardziej trendy dzielnic europejskich metropolii w 2017, opublikowanej przez brytyjski gazetę „Independet”. Eksperci wskazują, że w niedalekiej przyszłości Praga będzie jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Polsce. Jednak już dziś wielu warszawiaków pragnie zamieszkać w odnowionej kamienicy na Pradze.

Praga – perła architektury

Mało, kto wie, że przedwojenne kamienice na Pradze były wspólnym dziełem wybitnych architektów i rzemieślników, którzy byli mistrzami w swoich dziedzinach. Wiele z nich powstało z inicjatywy bogatych mieszczan czy ludzi, w których płynęła błękitna krew. Dziś, dzięki gruntownej renowacji praskie kamienice odzyskują swój dawny blask. Powracające na elewacje płaskorzeźby, odremontowane cudowne klatki schodowe, dekoracyjne okucia znów uwodzą swoich obecnych i przyszłych lokatorów. W wielu budynkach można jeszcze spotkać zachowaną sztukaterię na klatkach schodowych oraz żeliwne balustrady. Wszystkie odnowione kamienice spełniają aktualne standardy bezpieczeństwa i zapewniają najwyższych komfort użytkowania. W większości obiektów znajdziemy dostojne (większość ma ok. 3 metry wysokości), aczkolwiek przytulne, funkcjonalnie rozplanowane mieszkania. Dla wygody mieszkańców zamontowano nowoczesne windy.

Praga – dzielnica kultury

Same budynki nie są w stanie stworzyć idealnej atmosfery do życia, choćby były jak najlepiej odrestaurowane. Tak naprawdę o tym, czy czujemy się w danym miejscu dobrze, czy źle, decydują ludzie i pewnego rodzaju kulturowa otoczka. A ta na Pradze jest wyjątkowa. Praga swym urokiem przyciąga ludzi twórczych i kreatywnych, którzy na co dzień tworzą tę niesamowitą atmosferę. Wystarczy spojrzeć na oryginalny wystrój wielu sklepów i restauracji, ilość galerii i klubów, aby przekonać się, że to miejsce wyjątkowe.

Podsumowanie

Praga to dzisiaj idealne miejsce do zamieszkania dla ludzi szukających spokoju i niepowtarzalnego klimatu. Nawet jeśli za chwilę będą nią przemierzały tłumy turystów, to zapewne takich, którzy będą poszukiwać tego wszystkiego, co zauroczyło obecnych mieszkańców dzielnicy.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *