Poranny komentarz giełdowy – korekta po zdecydowanych spadkach

Otwarcie poniedziałkowej sesji daje nadzieje rynkowym bykom, gdyż indeks WIG20 po ubiegłotygodniowym spadku o -2,5% podnosi się aktualnie o +0,53%.

Niemniej jednak jak na razie odbicie na polskiego giełdzie można traktować jako część korekty w trendzie, który jest na tę chwilę wyraźnie trendem spadkowym. W efekcie kontrakt na indeks WIG20 wciąż w średnim terminie może zmierzać do 2343 pkt. lub nawet do 2286 pkt. Lokalny opór dla korekty znajduje się w rejonie 2400 pkt., gdzie wcześniej wypadało silne wsparcie dla notowań. Tymczasem w USA w piątek giełdy zamknęły się na nieznacznych plusach. Indeks S&P500 zyskał +0,19%, DJIA +0,03%, a Nasdaq +0,43%. Inwestorzy w Azji, podobnie jak w piątek amerykanie, kupowali akcje. Nikkei wzrósł o +0,44%, a Shanghai Composite o +0,61%. Z kolei obecnie w Europie kontrakt na indeks DAX rośnie o +0,50%, a CAC40 o +0,33%.

Dziś mamy bardzo rozbudowany kalendarz makro włącznie z kluczowymi danymi szacunkowymi dotyczącymi inflacji w strefie euro. W czerwcu miała ona wynieść 0,5%, czyli tyle, ile miesiąc wcześniej. Dane te są bardzo istotne, ponieważ już w ten czwartek mamy decyzję po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Na tę chwilę rynek nie oczekuje zmian stóp procentowych po ich ostatniej obniżce, ale inwestorzy będą wsłuchiwać się w to, co ma do powiedzenia szef EBC – Mario Draghi. Mowa tu o możliwych wzmiankach odnośnie przygotowań do wdrożenia QE, którego wprowadzenie zostało poniekąd na ostatniej konferencji prasowej zasygnalizowanie. Co więcej w czwartek pojawią się również dane z amerykańskiego rynku pracy, gdyż w piątek w USA jest obchodzony Dzień Niepodległości. Do tego czasu zmienność na rynkach może być relatywnie niewielka.

 

Daniel Kostecki
XTB

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *