Poznaj rodzaje limitów transakcyjnych i zobacz, jak kontrolować swoje wydatki

Karta debetowa to wygodny środek płatniczy, dzięki któremu możesz dokonywać transakcji bezgotówkowych. Czasami jednak łatwo stracić kontrolę nad wydatkami, dlatego banki ustalają limity transakcyjne dla konkretnych płatności. Poznaj ich rodzaje i sprawdź, w jaki sposób pomagają zapanować nad wydatkami.

Każda karta debetowa dołączona do rachunku osobistego pozwala na szybką wypłatę gotówki z bankomatu lub dokonywanie transakcji bezgotówkowych czy płatności internetowych. Teoretycznie odpowiednio wysokie saldo na koncie nie powinno stawiać żadnych ograniczeń co do przeznaczenia środków. Jednak w praktyce, banki ustalają limity transakcyjne – progi maksymalnego wykorzystania kapitału zgromadzonego na rachunku bankowym.

Limity transakcyjne – kwotowe i ilościowe

W przypadku transakcji dokonywanych kartą debetową, banki stosują dwa główne rodzaje limitów transakcyjnych.

  • Kwotowe limity transakcyjne – określają maksymalną kwotę, którą można wypłacić z bankomatu lub wykorzystać do płatności kartą debetową
  • Ilościowe limity transakcyjne – określają maksymalną liczbę wypłat z bankomatów lub płatności kartą debetową

Zarówno kwotowe, jak i ilościowe limity mogą odnosić się do transakcji dziennych albo miesięcznych. Często jednak górne progi ustalane są w obu przypadkach.

Limity transakcyjne zależne od charakteru transakcji

Poza podziałem na kwotowe i ilościowe limity, istnieje również podział uwzględniający charakter transakcji. I tak wyróżnić można limity:

  • wypłat gotówki z bankomatów
  • dla transakcji bezgotówkowych, np. płatność kartą za pośrednictwem terminala płatniczego dostępnego w sklepie stacjonarnym
  • dla transakcji internetowych, np. płatność kartą w sklepie internetowym

Dlaczego limity pozwalają kontrolować wydatki?

Limity transakcyjne nałożone na kartę debetową to najlepszy sposób na kontrolowanie wydatków. Wystarczy bowiem ustalić niską kwotę dla konkretnych transakcji dziennych lub miesięcznych, by uniknąć niepotrzebnego „opróżniania” rachunku bankowego. W przypadku wykorzystania limitu np. dziennego, kolejna płatność kartą debetową zostaje odrzucona, podobnie jak w przypadku limitu miesięcznego.

Limity transakcyjne nie tylko do kontroli wydatków

Choć nie ulega wątpliwości fakt, że limity transakcyjne świetnie sprawdzają się w przypadku kontrolowania wydatków, to nie jedyna ich zaleta. Są w stanie zapobiec bezprawnie dokonywanym transakcjom w przypadku kradzieży karty płatniczej. Złodziej będzie mógł dokonać transakcji wyłącznie do ustalonego przez posiadacza rachunku limitu, dzięki czemu pozwoli to chociaż trochę zmniejszyć wysokość strat – zanim karta debetowa zostanie zablokowana przez właściciela.

Ustalenie limitów transakcyjnych jest ważne nie tylko z punktu widzenia zapanowania nad nieplanowanymi wydatkami, ale również z uwagi na ryzyko kradzieży karty debetowej. Dlatego warto jak najszybciej ustalić górną granicę kwotową lub ilościową dla transakcji, uwzględniając swoje potrzeby finansowe. Należy przy tym podkreślić, że ustalone limity transakcyjne można zmienić w dowolnym momencie, np. logując się do systemu bankowości elektronicznej.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *