Ropa naftowa: zapasy w USA spadły po raz trzeci z rzędu

Wczoraj notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI wzrosły o niemal 0,9%. Z jednej strony, ruch ten można uznać za odreagowanie po wtorkowym silnym spadku. Z drugiej strony, bykom niewątpliwie pomogły dane makro.

Wczoraj w swoim cotygodniowym raporcie amerykański Departament Energii (DoE) podał bowiem, że zapasy ropy naftowej w USA spadły już po raz trzeci z rzędu. W minionym tygodniu spadek ten wyniósł 2,67 mln baryłek. Jest to więcej niż oczekiwano na rynku na początku tygodnia (-1 mln baryłek), jednak mniej niż sugerowały opublikowane we wtorek szacunki Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), pokazujące spadek o 5,2 mln baryłek. Po raz kolejny spadły zapasy ropy w miejscowości Cushing w Oklahomie, zmniejszając tym samym obawy o przepełnienie się tamtejszych magazynów.

Wczorajszy wzrost cen ropy naftowej WTI był jednak i tak relatywnie niewielki. Dzisiaj rano notowania tego surowca rosną, lecz wciąż odrobiona została zaledwie połowa środowej zniżki. Świadczy to o słabości popytu, która jest dodatkowo uzasadniona ostatnim umocnieniem amerykańskiego dolara. Obecnie wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem krótkoterminowym jest więc spadek cen ropy, czyli korekta wcześniejszego ruchu wzrostowego.

1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *