Równowaga kwasowo –zasadowa kluczem do zdrowia i witalności

Jeśli u kogoś występuje ciągłe złe samopoczucie, ciągle pojawiające się zmęczenie, które nie będzie przechodzić po wzięciu tabletek a badania pokazują, że wszystko jest ok to będzie można się zastanowić czy nie występuje problem zaburzonej równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie. A więc będzie to sytuacja, w której jeden z najważniejszych mechanizmów regulujących w naszym organizmie. To właśnie podstawa do tego, by nasze procesy życiowe przebiegały w dobry sposób, by można było zachować zdrowie. Zachwianie równowagi prowadzić będzie do kryzysów w naszym organizmie, których rozwiązanie będzie problemem. Dalej będą one prowadzić do pojawienia się różnorakich schorzeń przewlekłych.

Co to takiego pH.

Tutaj na początek potrzebna będzie przede wszystkim powtórka z chemii. Jeśli do tej pory się tym nie interesowaliśmy to warto dowiedzieć się czym jest pH. To takie oznaczenie, które będzie podawać nam kwasowość bądź też zasadowość roztworu. Potencjał wodoru to cecha, która będzie określać nadmiar jonów wodorowych H+ i to będzie oznaczać, że mamy kwaśny odczyn albo też nadmiar jonów wodorotlenkowych OH- i tutaj odczyn będzie zasadowy. Jeśli będzie tutaj równowaga można stwierdzić, że odczyn jest obojętny.

Liczba jonów wodorowych w roztworze będzie się określać właśnie przez skalę pH. Tak samo jak nasz organizm musi zachować odpowiednią temperaturę dla zdrowia tak samo również poziom pH krwi również musi zostać zachowany. Dla większości przemian w organizmie odpowiednie pH miesci się w zakresie między 7,35 a 7,45.

Równowaga kwasowo – zasadowa to stan, który sprawia, że mamy zachowaną odpowiednio proporcję kationów oraz anionów w płynach ustrojowych i będzie się to wiązać z odpowiednim pH, a dalej sprawi, że wszystkie przemiany w procesach życiowych będą odpowiednie. Jeśli pojawiają się w pH odchylenia będzie to prowadzić do chorób, może nawet powodować śmierć.

Niebezpiecznie będzie dla naszego organizmu w momencie, gdy pH krwi spadnie poniżej 6,8 albo też wzrośnie powyżej 7,8. Również stanie się to niebezpieczne dla naszego zdrowia. W tej sytuacji można mówić o poważnym problemie. Jednak w większości pojawia się w naszym organizmie problem zakwaszenia, co wynika ze złej diety czy błędów żywieniowych jakie popełniamy.

Żywność kwasotwórcza

Jeśli będziemy spożywać nadmiar produktów kwasotwórczych takich jak mięso, cukry, mąki, makaron, kawa, czarna herbata, alkohol, nikotyna to niestety w naszym organizmie pojawia się problem nadmiar kwaśnych składników. W ten sposób zacznie się rozwijać zakwaszenie organizmu a to dalej powodować będzie różnorakie choroby. Nadmierna ilość kwasów może się pojawiać w wyniku stresu, pośpiechu, czy ze względu na kuracje odchudzające, z których będziemy korzystać. Także nadmiar leków czy brak ruchu powiększa zakwaszenie.

Zakwaszenie, jeśli ma charakter długotrwały sprzyjać może rozwojowi wielu chorób. Pojawiać się może między innymi taki problem jak osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca czy problemy ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Do tego również nadwaga i wiele innych problemów. Może to być także przyczyna różnorakich dolegliwości, zmęczenia, zaburzenia snu, napięć nerwowych, depresji czy zaparć.

Warto również pamiętać, że w kwaśnym środowisku będą się również rozwijać komórki nowotworowe. W środowisku prawidłowym będą one jednak ginąć, dlatego utrzymywanie odpowiedniego poziomu pH jest tak bardzo ważne. W ten sposób można liczyć na lepsze zdrowie i dobre samopoczucie.

Po więcej informacji zapraszamy na: mateuszptak.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *