Różnice w wyposażeniu fryzjera męskiego i damskiego

Fryzjerstwo tylko z pozoru jest prostym fachem. Tym bardziej, że w ostatnich latach trwa bardzo szybka ewolucja, której efektem jest dywersyfikacja usług, powstawanie specjalizacji. Najczęściej chodzi po prostu o to, że ogólne salony fryzjerskie przekształcają się w salony dla pań lub w salony dla panów. Świadczenie usług osobom różnych płci wymaga dzisiaj specjalistycznej wiedzy i jeśli ktoś skupia się na usługach dla pań, zazwyczaj pomija lub ogranicza, a nawet eliminuje usługi dla panów. Z kolei panowie lepiej czują się w salonach fryzjerskich, które zostały stworzone specjalnie z myślą o nich i które dodatkowo są w stanie pomóc im także z brodami. Roźny klient to oczywiście różne usługi i tym samym różnice w wyposażeniu salonów.

Wyposażenie salonu damskiego

W salonie damskim znajdziemy lokówki, prostownice, suszarki do włosów oraz podobne drobne urządzenia elektryczne. Praca fryzjerów oparta będzie o grzebienie, szczotki i szeroki zestaw różnego rodzaju nożyczek do włosów. Do tego dochodzą narzędzia do koloryzowania włosów, kosmetyki do ich odżywiania i pielęgnacji oraz różnego rodzaju spinki i wsuwki. Wszystko to jest oczywiście absolutnym minimum dla działania salonu damskiego.

Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są oczywiście oczekiwania, jakie panie mają w stosunku do gabinetów fryzjerskich. Są one podstawowymi klientkami fryzjerstwa, ponieważ zazwyczaj mają dłuższe włosy i tym samym większe wymagania odnośnie ich pielęgnacji i stylizacji. Panie zazwyczaj mają dobre rozpoznanie w świecie fryzjerskim i są bardziej świadome kondycji swoich włosów. Oznacza to duży nacisk na dobrej jakości kosmetyki odżywiające i pielęgnujące włosy. Kwestię dobrej jakości należy podkreślać, ponieważ obecnie producentów kosmetyków do włosów jest dużo, ale tych dobrych wcale nie przybyło. Warto zaznaczyć też, że dla pań wizyta w salonie fryzjerskim jest często po prostu elementem dobrze spędzonego dnia, przez co takie salony muszą się w dużej mierze nastawiać na oferowanie nie tyle ścinania włosów, co na produkcję piękna i przyjemności.

Wyposażenie salonów dla panów

W męskim salonie znajdziemy brzytwę i maszynkę do włosów, zestaw nożyczek i grzebieni, szczotki, akcesoria do farbowania włosów oraz podobne kosmetyki, jakie pojawiają się w salonach dla pań. Związane jest to najkrócej mówiąc ze zmianą paradygmatu w świecie fryzjerskim. Do niedawna panowie wierzyli po prostu w prostotę, czyli domagali się łatwego w wykonaniu, mechanicznego strzyżenia, często ograniczonego nawet tylko do maszynki do włosów. Zmiana tej sytuacji była jednym z najważniejszych impulsów do ewolucji całego fryzjerstwa jako zawodu i sztuki estetycznej. Panowie zaczęli doceniać wartość odpowiednio stylizowanych włosów i po prostu zaczęli się tym tematem interesować. Fryzjerzy przez długi czas przyzwyczajeni byli do tego, że mężczyzna był przerwa pomiędzy usługami dla kobiet i przy nim nie trzeba było wysilać kreatywnych części mózgu. Tak już nie jest, ponieważ panowie mają niejednokrotnie znacznie lepsze rozeznanie od pań i ich oczekiwania bywają mocniej skonkretyzowane. Właśnie z tego powodu powstała konieczność specjalizacji we fryzjerstwie typowo męskim. Fryzjerzy specjalizujący się w pracy tylko z paniami mieli też problemy związane z brodami, które są nieodłącznym elementem wizerunku wielu panów. To wszystko razem sprawiło, że panowie muszą dzisiaj mieć swoich fryzjerów, których wyposażenie zazwyczaj jest skromniejsze od wyposażenia fryzjera damskiego, ale skala wyzwania bynajmniej nie jest mniejsza.

Inni odwiedzili także: morzebyc.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *