Sposoby na wyciszenie mieszkania

Ludziom bardzo często zależy na tym, żeby pomieszczenia były wyciszone, czyli żeby ludzie z zewnątrz nie słyszeli tego, co dzieje się w środku pomieszczenia. Powody są różne, od chęci do prywatności, przez motywy zawodowe (np. Pokój sprzedażowy w firmie, w którym zawsze jest głośno), czy też prywatne, np. dziecko uczące się grać na jakimś instrumencie. Istnieje wiele metod wyciszających pomieszczenia, a każde z nich daje różne rezultaty. Niektóre, takie jak np. sufity podwieszane z płyt akustycznych, z jednej strony obniżają wnętrze, a z drugiej je właśnie wyciszają. Przyjmy się temu sposobowi bliżej.

remonty mieszkań Wrocław

Sufit z płyt akustycznych – dlaczego jest skuteczny?

Wieszanie płyt akustycznych jest świetnym sposobem wyciszającym pomieszczenia. Rozprasza dźwięki i pogłos w pokojach, a to wszystko dzięki użyciu specjalnego systemu akustycznego, która skutecznie odbija dźwięk. Istnieją w budynkach takie miejsca, które szczególnie narażone są na głośność i wymagają szczególnego wyciszenia, np. sypialnie czy salony z kinem domowym. Bardzo ważne w takich pokojach jest tłumienie dźwięków, a sufity podwieszane wydają się być odpowiednio skutecznym zabiegiem.

Sufity z płyt akustycznych tworzone są przy pomocy perforowanych płyt akustycznych, z rozproszonymi, lub ugrupowanymi w regularne kształty, otworami. Otworów tych nie wolno zatykać w żaden sposób (oklejać taśmą, szpachlować). Od niewidocznej po instalacji stronie są osłonięte właściwą do tego celów włókniną akustyczną. Płyty są mocowane podwieszonej konstrukcji, wykonanej ze stalowych profil (podobne konstrukcje stosuje się w innych sufitach podwieszanych, np. Płyt g-k lub g-.w). Same sufity posiadają dodatkową warstwę izolującą, wykonaną z wełny mineralnej w postaci mat lub płyt układanych na ruszcie (nie od dołu, a od góry). Takie rozwiązanie, czyli płyty perforowane, znakomicie wyciszają i pochłaniają głos. Współczynnik pochłaniania dźwięku waha się między 0.3 a 0.9 (znakomity wynik). Jedyny „problem” to estetyka, która nie każdemu pasuje. Dziurawa powierzchnia nie wszystkim bowiem będzie się podobać. Grubość takich płyt to ok. 1.3cm, jednak istnieją też wersje cieńsze (ok. 6.5mm), ale wtedy mówimy o wersjach do gięcia na sucho.

Moduły sufitowe są dobrym zamiennikiem wielkich płyt akustycznych, które w niektórych pomieszczeniach mogą po prostu wyglądać niekorzystnie. Moduły sufitowe to doskonała alternatywa – są małe, najczęściej kwadratowe i wykonane z zaprawy gipsowo-kartonowej (czasami z prasowanej wełny pokrytej szklanym włóknem i farbą akrylową). Mogą być one gładkie lub perforowane i przybierać dowolne koloru, ze względu na dowolność w ich malowaniu farbami. Mocowane zaś są swobodnie, rusztu, który specjalnie podwieszony jest przy suficie. Przy modułach sufitowych wskaźnik pochłaniania dźwięku sięga do 0.85. To odrobinę gorzej niż przy pełnych płytach akustycznych, jednak wciąż bardzo, bardzo dobrze!

Istnieją też sufitowe systemy monolityczne. Ich specyfiką jest to, że podwiesza się w nich duże, pełne płyty akustyczne, a je dodatkowo pokrywa się warstwą tynku akustycznego. Płyty takie mają rdzeń stworzony z wełny szklanej, a ich wymiary to 120 x 90 lub 180 x 120 cm. Są dość grube (do 3cm) ale bardzo skuteczne. Warto skonsultować się z profesjonalistami jeśli chodzi o montaż sufitowych systemów monolitycznych.

Alternatywy do sufitów akustycznych

W niektórych miejscach, takich jak studia nagrać, gdzie ludzie na co dzień zajmują się dźwiękiem, warto zadbać o dodatkowe wyciszenie. Poza sufitami, które oczywiście sprawdzają się w każdych warunkach, można pomyśleć o panelach akustycznych. Ich stosowanie nie tylko rozwiązuje problemy z wyciszaniem pomieszczeń, ale także są one estetycznym urozmaiceniem wnętrz. Wyglądają dynamicznie i nowocześnie, a do tego znakomicie spełniają swoją wyciszającą funkcję. Warto jednak wiedzieć, w których miejscach i dlaczego warto je montować – o taką analizę może jednak pokusić się tylko sprawdzony konserwator wnętrz.

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się też okładziny ścienne w postaci ścianek systemowych. Podwyższają one akustyczną izolację i mogą mieć formy mat podłogowych, tapet… Przeznaczone są zarówno do podwieszania jak i zabudowy i świetnie nadają się do wyciszenia pomieszczeń call center (open space), hal produkcyjnych, maszynowych itp. Bardzo często stosuje się także w zwykłych pokojach czy salkach szkoleniowych – ich uniwersalność jest ich znakiem rozpoznawczym. Bez względu jednak na wszystko, zawsze warto zadbać o swój komfort i ludzi z zewnątrz i zainwestować w jakąś formę izolacji akustycznej.


Artykuł został przygotowany przez eksperta z firmy remontowo-wykończeniowej Gwarant Bud z Wrocławia, której ofertę oraz portfolio wykonanych prac, można znaleźć na stronie http://gwarantbud.pl/.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *