Sytuacja z uzależnieniami we współczesnym świecie

Jeśli chodzi o uzależnienia wydaje się, że na ten temat mówi się w ostatnich latach całkiem sporo. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że mimo iż wydaje się, że temat jest szeroko omawiany to jednak w praktyce działania podejmowane w walce z uzależnieniami są nieliczne, albo też nie ma ich zupełnie żadnych. Jeśli zwracamy uwagę na jednostki państwowe czy instytucje społeczne to okaże się, że istnieje bierność w walce z tymi problemami. Niekiedy pojawiają się ubolewania i dyskusje dotyczące skutków do jakich prowadzą uzależnienia. Jednak na tych rozmowach się kończy, nie ma żadnych aktywnych działań, by ten problem dało się rzeczywiście pokonać. Ta bierność jak się okazuje staje się czynnikiem decydującym, który nie pozwala pokonać uzależnień. Z drugiej strony należy pamiętać, że uzależnienia powodują zawsze określone skutki psychiczne i fizyczne, dlatego wskazanym będzie szersze omawianie tego tematu.

Uzależnienie to problem, który ma podłoże społeczne. Nie ma definicji tego słowa w encyklopediach, leksykonach czy dokumentach Kościoła. Nie znajdziemy także informacji o słowie nałóg. Jeśli więc chcemy myśleć o szerszym omówieniu tego zagadnienia wydaje się, że warto spojrzeć na język angielski i słowo addiction, które pochodzi od łacińskiego addictus i rzeczywiście skutecznie oddaje problem, który jest omawiany. Słowo to oznaczało osobę oddaną wierzycielowi za to, że nie spłacała swoich długów. W ten sposób dochodziło do ubezwłasnowolnienia takiej osoby.

Uzależnienie jest to szeroko podejmowany temat, który był już badany od strony psychologicznej, biologicznej i społecznej. Zawsze podkreślano fakt, że ten problem jest złożony, ponieważ jest rzeczą oczywistą, że uzależnienia mogą obecnie podchodzić z wielu różnych źródeł. Trudno jednoznacznie to wszystko określić, ponieważ uzależnić się można od alkoholu, narkotyków, pracy, seksu, internetu, telewizji i wielu innych czynników. Te źródła uzależnień jakie obecnie się pojawiają są praktycznie nieograniczone. Dlatego wydaje się, że omówienie tego wszystkiego jednym wpisem właściwie nie będzie możliwe.

Jeśli chodzi o uzależnienia współcześnie takim często spotykanym problemem będzie uzależnienie od internetu, które staje się znakiem naszych czasów. Młode osoby przede wszystkim nie są w stanie kontrolować tego w jaki sposób korzystają z internetu. Osoby, które mają taki problem bardzo często spędzają czas na forach, portalach społecznościowych czy grupach dyskusyjnych. Osoby, które uzależnione są od internetu bardzo często mają także problem z występującym zaburzeniem rytmu dobowego. Dlatego właśnie rzeczą charakterystyczną będzie to, że w internecie nocami można najczęściej spotkać takie same osoby. W Polsce gdy chodzi o uzależnienia nadal najczęściej spotykanym problemem będzie przede wszystkim alkohol. Jeśli chodzi o tą kwestię najczęściej wynika to z faktu pozornej przyjemności, która występuje po spożyciu. Gdy tej przyjemności w organizmie brakuje po wytrzeźwieniu pojawia się chęć ponownego spożycia. Trzeba jednak pamiętać, że alkohol spożywany w nadmiernych ilościach jest przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Zobacz więcej na stronie: pokerforum.com.pl

 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *