Ulotka – tradycyjna, dobrze postrzegana i skuteczna

Myślisz, że ulotki nie mają szans z nowoczesną reklamą internetową? Statystyki mówią coś zupełnie innego!

Druki bezadresowe, powszechnie znane jako ulotki to wykorzystywany od lat materiał reklamowy, który do dziś ma swoich lojalnych zwolenników. W obliczu wielu nowoczesnych możliwości reklamowych, jakie przynosi przede wszystkim Internet, ulotki wydają się mało atrakcyjnym i raczej staroświeckim środkiem, a tymczasem nadal potrafią one przynieść bardzo pozytywne efekty, znacząco wyprzedzając inne narzędzia reklamowe.

Zasięg i skala

Ulotki, broszury, gazetki czy katalogi mają za zadanie zwiększyć świadomość marki czy sprzedaż reklamowanego produktu, a trafiają do odbiorcy zarówno wręczane na ulicy, jak i dołączane do gazet czy wrzucane do skrzynek na listy. Najważniejszą zaletą takiej reklamy bezpośredniej jest jej stosunkowo niski koszt i sprawność przeprowadzenia takiej kampanii. Co prawda treści coraz częściej są dziś przesyłane cyfrowo i niektórzy wróżą bliski kres papieru, jednak różne badania pokazują, że druki bezadresowe nadal są jednym z bardziej efektywnych kanałów dostępu do odbiorcy, wykorzystywanym przez duże sieci handlowe, a także większe i mniejsze firmy z wielu branż. Ulotki dla wielu potencjalnych Klientów są po prostu wygodne, dając im łatwy dostęp do reklamowanej oferty. Tym samym trudno się dziwić, że corocznie w Polsce powstaje kilka miliardów pojedynczych ulotek, czyli kilkadziesiąt ton papieru, który w tej formie przynosi poszczególnym firmom realny efekt w postaci zysku.

W obliczu konkurencji

Główną konkurencją dla ulotek jest reklama internetowa, ale liczne raporty wskazują na to, że odbiorcy wcale nie mają dużego zaufania do banerów, reklam wideo czy tych pojawiających się w wiadomościach e-mail. Tymczasem blisko 3 na 4 respondentów zgadza się przyjmować gazetki reklamowe i korzysta z nich, jako z dobrego źródła informacji o aktualnej ofercie interesującej ich firmy. Ulotka, jeśli tylko ma atrakcyjny projekt graficzny i wartościową treść, jest postrzegana pozytywnie i na dłużej pozostaje z odbiorcą. Oczywiście w dużej mierze zależy to od sposobu kolportażu czy powiązania ulotki z określoną korzyścią, np. rabatem na zakup danego produktu. Specjalistyczne firmy takie jak Dystrybucja Polska pomagają swoim Klientom dotrzeć z materiałem reklamowym do grupy docelowej, która z największym prawdopodobieństwem zareaguje pozytywnie. Akceptacja społeczna druków bezadresowych w połączeniu z precyzyjnie zaplanowanym i skutecznie przeprowadzonym kolportażem bezadresowym przynosi największy zwrot z inwestycji w dziedzinie reklamy bezpośredniej, co potwierdzają liczne badania rynkowe.

Mierzalne efekty

Ulotki są narzędziem reklamowym, którego efekty łatwo możemy zmierzyć. Przyjmuje się, że najlepiej zaprojektowane i zrealizowane kampanie oparte o ulotki mają skuteczność w granicach 13-15%, a więc na 1000 wydrukowanych ulotek można oczekiwać nawet 130-150 zamówień, co przy stosunkowo niskim koszcie inwestycji jest wynikiem co najmniej zadowalającym. Oczywiście każda nieprawidłowość w realizacji kampanii przynosi obniżenie tej skuteczności – ulotka, która nie opisuje odbiorcy konkretnych korzyści wynikających ze skorzystania z oferty, zła jakość wykorzystanego papieru czy dystrybucja na obszarze, który nie zapewnia dostępu do grupy docelowej szybko obniżają potencjalnie duże efekty kampanii.

 

Przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w ulotki warto pamiętać, że prawie 70% osób czyta takie materiały reklamowe, podczas gdy reklama w prasie czy telewizji jest coraz częściej ignorowana. Internet również nie jest w stanie dotrzeć do każdego potencjalnego odbiorcy, tymczasem ze wsparciem specjalistów od projektowania, produkcji i dystrybucji ulotek trafić można do dowolnej grupy docelowej i wywołać jej pozytywną reakcję.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *