Uzależnienia współcześnie

Teoretycznie wydaje się, że uzależnienie to temat, o którym dużo się mówi. Dlatego pojawia się także wrażenie, że ten problem jest zrozumiały dla wielu osób i traktowany będzie z należytą powagą. Z drugiej strony mamy również takie sytuacje, w których brakuje działań organów państwowych czy społecznych w tym zakresie, by ograniczać ten właśnie problem. Pojawiają się dyskusje, w których każdy mówi, że uzależnienia są szkodliwe i ubolewa nad nimi, ale tak naprawdę nie podejmuje się żadnych działań. W ten sposób również przyczynia się do rozwijania takich zjawisk. Tak już na starcie przegrywa się walkę z uzależnieniami. Dlatego wydaje się, że ten temat będzie wymagał nieco szerszej rozbudowanej debaty.

Należy wskazać na początek, że jest to problem społeczny, który nie jest definiowany w Encyklopediach czy dokumentach Kościoła. Nie ma także żadnego dokumentu, który definiował by również słowo nałóg. Wydaje się, że wskazanym będzie zwracanie uwagi na to jak to słowo jest ukształtowane w języku angielskim i jaka ma etymologię. To słowo addiction, które pochodzi od łacińskiego słowa addictus. Oznaczało ono, że człowiek był decyzja sądu oddany wierzycielowi ze względu na długi, których nie był w stanie spłacać. Była to forma ubezwłasnowolnienia..

Uzależnienie jest rzeczywiście problemem, które powoduje wiele różnych dolegliwości. Od dawna był to temat podejmowany przez studia psychologiczne, biologiczne czy socjologiczne. Podkreśla się, że problem ten będzie złożony i tych uzaleznien jest obecnie bardzo wiele. Wystarczy wymienić tylko kilka przykładów. alkoholizm, narkomania, zaburzenia odżywiania, lekomania, siecioholizm, pracoholizm, nikotynizm, narcyzm, hazard. Nałogi niestety działają na nas wolno, ale z bardzo dużą skutecznością i potem uwolnić się będzie od nich bardzo trudno. Jednym rozwiązaniem często będzie wyłącznie dobrze przygotowana psychoterapia.

Siecioholizm to nieklasyfikowana jednostka zaburzeń psychicznych, na które może się składać używanie intenretu w niekontrolowany sposób, zbyt częste i noszące znamiona patologii. Osoby, u których stwierdza się uzależnienie od internetui będą przede wszystkim pojawiać się cały czas na różnego rodzaju forach, czatach i portalach społecznościowych. U takich osób często pojawia się poważne zaburzenie rytmu dnia. W sieci widać to właśnie nocami, gdy zawsze pojawiają się tam te same osoby.

Siecioholizm to jednostka zaburzeń psychicznych, która nie jest klasyfikowana. Natomiast tym najczęściej spotykanym nałogiem będzie choroba alkoholowa, ta która gdy dochodzi do uzależnienia najczęściej się pojawia. To poważne uzależnienie, które sprawia, że traci się kontrole nad spożywaniem alkoholu. Jeśli będzie spożywany w dużych ilościach człowiek odczuwa pozorną przyjemność, której potem zaczyna mu brakować, dlatego chętnie wraca na nowo do picia. Alkohol wypływa także poważnie na stan naszego zdrowia i dlatego właśnie regularne jego spożywanie w nadmiernych ilościach prowadzić będzie do poważnych problemów zdrowotnych.

Zobacz więcej na: naukajazdypuk.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *