Jak wygląda okresowy przegląd stomatologiczny?

Czy samo wspomnienie o fotelu dentystycznym powoduje u Ciebie strach i ból brzucha? A czy podobne oddziaływanie ma odgłos włączonego wiertła dentystycznego? Nie ma potrzeby już o tym myśleć! Są to tylko nieprzyjemne wrażenia z dzieciństwa, które dziś nie mają już racji bytu. Współcześnie przegląd wykonywany w gabinecie wygląda zupełnie inaczej i może nawet uratować Twoje życie.

O co zapytać przed wizytą?

Przed zamówieniem wizyty u stomatologa trzeba koniecznie dowidzieć się, jakie będą jej koszty oraz ile ona potrwa. Przed przyjściem do dentysty koniecznie trzeba zatroszczyć się o stan jamy ustnej. Dobrze jest ubezpieczyć się w szczoteczkę i pastę do zębów, aby przed wejściem do gabinetu doprowadzić zęby do higienicznego stanu. Można też wykorzystać do tego celu gumę do żucia albo odświeżacz do ust, aby usunąć nieprzyjemny zapach. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czego można bać się bardziej: samego spotkania z dentystą w gabinecie czy okropnego bólu zęba?

Na rozpoczęcie spotkania na fotelu dentystycznym lekarz przeprowadzi wywiad. Zapyta, czy przyjmujesz jakieś leki i na jakie cierpisz choroby. Na zęby i dziąsła wpływ mają takie choroby jak: cukrzyca, nadciśnienie czy zakrzepica. Jego następnym działaniem będzie dokładna obserwacja jamy ustnej: jej błony śluzowej, dziąseł, zębów, wypełnień, ewentualnych ubytków, co pomoże wykluczyć także chorobą nowotworową. Dopiero po takim zorientowaniu się dentysta jest wstanie powiedzieć, jak długo potrwa leczenie.

Prawie za każdym razem podczas wizyty dentysta całkowicie czyści zęby, usuwając kamień, osad, płytkę nazębną, używając do tego profesjonalnych narzędzi. Sprawia to, że wyklucza się ewentualne choroby zębów i dziąseł, także brzydki zapach z ust, a ponadto nic nie boli.

Dość niebezpieczną chorobą w jamie ustnej jest próchnica. Sprawia ona, że zęby się niszczą albo nawet w okolicach korzeni powstają niebezpieczne ropnie. Próchnica powoduje także nieprzyjemny ból. Podczas wizyty w gabinecie dentysta, używając zgłębnika z metalu, gdzie znajdują się potencjalne zaczątki próchnicy. W tym celu delikatnie opukuje ząb tym narzędziem. Stwierdzi rozmiękanie zębów albo ich nadwrażliwość. Podczas badaniu da się wyczuć mały ból, o czym niezwłocznie należy powiedzieć lekarzowi.

Badanie radiologiczne (RTG) jest zlecane przez lekarza w celu sprawdzenia, jak duże jest ryzyko występowania jakichś chorób dziąseł lub zębów u danej osoby w zależności od jej wieku. Badanie zgłębnikiem czasem jest niewystraczające. W takim przypadku dobrze sprawdza się badanie RTG. Pozwala dojrzeć niewidoczne zmiany na zębach, np. próchnicę na styku dwóch zębów, ropnie, guzy, torbiele, a także zatrzymane zęby, uszkodzenia szczęki albo żuchwy. Podczas badania konieczne jest założenie specjalnego fartucha ochronnego z ołowiu. Ciąża wyklucza wykonanie badania, dlatego należy o niej poinformować dentystę – zmieni on termin wykonania RTG.

Dentystyczne zdjęcie RTG odnosi się także do pantomogramu, czyli zdjęcia panoramicznego żuchwy i szczęki. Promieniowanie emituje małą ilość promieni, dlatego nie jest niebezpieczne.

Dziecko powinno pierwszy raz pójść do dentysty, kiedy pojawi się u niego pierwszy ząbek, nie później niż przed ukończeniem 1. roku życia. Takie są zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. W przypadku osób dorosłych te wizyty muszą mieć miejsce raz na pół roku, chociaż takie nawyki jak palenie papierosów czy częste picie alkoholu, cukrzyca, ciąża powodują, że jest się bardziej narażonym na wystąpienie problemów z zębami i dziąsłami. Wtedy wizyty powinny być częstsze.

Trzy kroki do idealnych zębów

Są trzy podstawowe elementy, które pozwolą utrzymać zęby w dobrej kondycji: mycie ich, używanie nici dentystycznej oraz częste pojawianie się w gabinecie dentystycznym. Dzięki temu zęby będą zdrowe, a przede wszystkim nie będą boleć, a przecież tego boi się większość pacjentów.

Dowiedz się więcej na:biale-zeby.wroclaw.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *