Zastanawiasz się ile jeszcze zostało Ci do spłaty? Dowiedz się jak sprawdzić stan swojego zadłużenia. Krótka instrukcja

Problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań kredytowych ma około 10 proc. Polaków. Opóźnienia w spłacie powodują, że osoba zadłużona trafia do rejestru dłużników. Aby nie dowiedzieć się o tym przypadkiem, wystarczy sprawdzić stan swojego długu. Oto kilka podpowiedzi.

Nawet niewielka suma zaległości może sprawić, że dłużnik trafi do rejestru instytucji zbierających informacje o osobach zadłużonych, takich jak BIG czy BIK. Aby osoba fizyczna widniała w takiej ewidencji,  czasem wystarczy kwota zadłużenia w wysokości zaledwie 200 zł w przypadku wpisania osób fizycznych do BIG lub 500 zł w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Natomiast do BIK można trafić w momencie podpisywania umowy kredytowej czy pożyczkowej – jest to instytucja gromadząca i przekazująca informacje o konsumentach. Trafiając na listę dłużników BIG lub pojawiając się w rejestrach BIK z negatywną historią kredytową, można mieć problem w zaciągnięciu pożyczki, w zakupach na raty czy podpisania umowy z operatorami telefonii komórkowej. Jeśli więc zastanawiasz się, jak sprawdzić swoje zadłużenie, wystarczy skorzystać z dostępnych rejestrów i pobrać raport o sobie. Warto to zweryfikować, bo dane o dłużnikach widnieją w nich nawet 10 lat.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIG?

Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem informacji gospodarczych pozwalających na weryfikację wiarygodności płatniczej. Obecnie w Polsce działa pięć tego rodzaju instytucji, które funkcjonują niezależnie od siebie. Są to:

  • BIG InfoMonitor SA
  • KRD (Krajowy Rejestr Długów)
  • ERIF
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej SA
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych

Sprawdzenie zadłużenia w BIG wygląda podobnie – niezależnie od instytucji. Koniecznością jest wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz weryfikacja tożsamości. Po utworzeniu profilu można pobrać dostępny raport zawierający dane wierzycieli i należne im kwoty.

  • ERIF: raport na własny temat jest bezpłatny
  • KRD: sprawdzenie informacji o sobie jest darmowe
  • BIK InfoMonitor: uzyskanie raportu o sobie jest bezpłatne (raz na 6 miesięcy); pobieranie częstsze niż raz na 6 miesięcy wiąże się z opłatą w wysokości 6,50 zł

Weryfikacja informacji o stanie zadłużenia wobec wierzycieli pozwoli podjąć działania mające na celu uregulowanie zaległości. W ten sposób możesz również dowiedzieć się, czy np. nie doszło do wyłudzenia kredytu lub pożyczki na twoje dane.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, która zbiera dane o osobach zaciągających kredyty  w bankach, firmach pozabankowych czy SKOK-ach. W swoich zasobach posiada informacje o ponad 23 milionach Polaków.

Zastanawiając się, jak sprawdzić zadłużenie w BIK, wystarczy pobrać specjalny raport. Pozwala on zweryfikować swoją historię kredytową pod kątem kwoty zobowiązania, sumy pozostałej do spłaty i wysokości rat. Dzięki niemu istnieje także możliwość sprawdzenia, czy nie doszło do wyłudzenia kredytu lub pożyczki na twoje nazwisko.

Chcąc zamówić raport BIK, należy zarejestrować się w serwisie, podając adres mailowy. Koniecznością jest również podanie numeru PESEL oraz wykonanie przelewu weryfikacyjnego z własnego konta bankowego na kwotę 1 zł, co pozwoli potwierdzić tożsamość.

Raport próbny jest darmowy, jednak nie uwzględnia scoringu kredytowego, historii spłat kredytu i nie daje możliwości wydruku. Koszt pojedynczego raportu wynosi 36 zł, zaś koszt pakietu (12 pełnych raportów i usługi dodatkowe) to 79 zł.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *