Zdrowie i witalność zasługą równowagi zasadowo-kwasowej

Złe samopoczucie, chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie i nerwowość to dolegliwości, z którymi zmagasz się każdego dnia, a suplementacja dostępnymi preparatami okazuje się niewystarczająca?Głównym działaniem, które w tej sytuacji podejmuje większość osób jest wykonanie odpowiednich badań, przede wszystkim analiza krwi i moczu. Może się jednak okazać, że wyniki badań są w normie, natomiast samopoczucie wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Jeśli taki stan dotyczy także Ciebie, w Twoim organizmie prawdopodobnie została zakłócona równowaga kwasowo-zasadowa, stanowiąca jeden z najważniejszych mechanizmów regulacyjnych, nota bene, odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesów życiowych i niezbędna do zachowania zdrowia. Efektem zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej kryzysy zdrowotne, które w przypadku braku leczenia lub wyłącznie zaleczenia, mogą przerodzić się w schorzenia przewlekłe.

 

Jakie znaczenie ma pH?

 

Tutaj warto przypomnieć sobie lekcje chemii w szkole – przedmiot ten nierzadko bywał traktowany po”macoszemu”, warto jednak spojrzeć na niego nieco łaskawszym okiem.

Wspomniane pH to miara kwasowości lub zasadowości roztworu. Potencjał wodoru wskazuje na to, czy w roztworze występuje nadmiar jonów wodorowych H+, czyli odczyn kwaśny, czy też wodorotlenkowych (OH-), oznaczających roztwór zasadowy. Inaczej rzecz ujmując, wodne roztwory kwasów posiadają odczyn pH kwaśny, natomiast wodne roztwory zasadowe – odczyn obojętny, czyli zasadowy.

Skala pH, jak nietrudno wywnioskować z powyższych informacji, określa liczbę jonów wodorowych w roztworze. Podobnie jak temperatura ciała powinna być utrzymywana na poziomie 36,6 st. C, w przypadku prawidłowo funkcjonującego organizmu, tak samo krew powinna posiadać odpowiedni poziom pH, zapewniając zakwaszenie w wąskim zakresie.

Dla większości procesów przemiany materii optymalny zakres pH wynosi od 7,35 do 7,45.

Równowaga kwasowo-zasadowa oznacza zachowanie proporcji pomiędzy grupą kationów i anionów w płynach ustrojowych, warunkując w ten sposób odpowiednie pH oraz prawidłowy przebieg procesów życiowych w organizmie. W przypadku odchyleń współczynnika pH mogą wystąpić liczne choroby, a jeśli odchylenie jest bardzo wysokie, jego efektem może być nawet śmierć.

Niebezpieczne dla organizmu jest pH mniejsze niż 6,8 lub większe niż 7,8 w przypadku krwi. Badania dowodzą jednak, że większość osób posiada pH krwi obniżone, co oznacza zakwaszenie organizmu. W dużej mierze jest to efekt błędów żywieniowych, nałogi oraz nadmiar stresu w codziennym życiu.

Żywność powodująca zakwaszenie

Wśród produktów kwasotwórczych znajduje się m.in. mięso, węglowodany (np. cukier, mąka, jasny ryż, makaron), tłuszcz, kawa, czarna herbata, alkohol i nikotyna – spożywanie tych produktów w dużych ilościach może przyczynić się zakwaszenia organizmu, wynikającego z gromadzenia się w organizmie kwaśnych pozostałości przemiany materii. Efektem zakwaszenia jest rozwój chorób, także przewlekłych. Poziom zakwaszenia zwiększa się przede wszystkim w wyniku długotrwałego stresu, pośpiechu, stosowania kuracji odchudzających, nadmiaru leków, braku ruchu lub zbyt intensywnej aktywności fizycznej.

Efektem długotrwałego zakwaszenia organizmu, znanego także jako acidosa, kwasica lub zaburzenie homeostazy, mogą poważne choroby przewlekłe, m.in. osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, zmiany nowotworowe, zmiany zwyrodnieniowe stawów, nadwaga i wiele innych. Zakwaszenie może ponadto powodować uciążliwe dolegliwości, m.in. przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, napięcia nerwowe, depresję, powracające infekcje, zaparcia, łamliwe paznokcie czy wypadanie włosów.

Zakwaszenie przyczynia się także do starzenia się tkanek, powstawania zmarszczek, dolegliwości bólowych i opuchlizny – wynika to z powodu zatrzymywania wody w organizmie, które w tym przypadku pełni funkcję ochronną, której celem jest zmniejszenie stężenia kwasów.

Warto także pamiętać, że w kwaśnym środowisku szybciej rozwijają się komórki nowotworowe.

 

Zobacz więcej na: http://kolorowewzgorze.pl/

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *