Złoto: cena znów poniżej 1200 USD za uncję

W poniedziałek na rynkach surowcowych było bardzo spokojnie za sprawą nieobecności inwestorów z kilku kluczowych gospodarek, w tym Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W rezultacie, wiele giełd towarowych w ogóle wczoraj nie funkcjonowało, a na tych, które nie były zamknięte, handel był raczej symboliczny i nie doprowadził do istotnych zmian cen.

Dzisiaj rano widać ewidentnie powrót handlu do wzmożonej aktywności. Na rynku złota, po spokojnym poniedziałku, dzisiaj pojawił się wyraźny ruch cenowy w dół. Wynika on z równie silnego umocnienia się dzisiaj amerykańskiego dolara – kurs EUR/USD znajduje się na najniższych poziomach od niemal miesiąca, a kurs USD/JPY dotarł do 8-letniego maksimum. Cena złota jest negatywnie skorelowana z wartością USD, dlatego pojawiła się presja na spadek notowań żółtego kruszcu. Dzisiaj rano znajdują się one już poniżej poziomu 1200 USD za uncję.

Obecnie najbliższym poziomem technicznego wsparcia jest rejon 1189-1190 USD za uncję, który jest relatywnie silną barierą dla niedźwiedzi. Jeśli zostanie on pokonany w dół, to dopiero wtedy pojawi się szansa na znaczące pogłębienie spadków. Póki co wartość dolara pozostaje najbardziej istotnym czynnikiem przy kształtowaniu się cen złota.

1

Notowania złota – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *