Złoto: coraz bliżej poziomu 1200 USD za uncję

W piątek na rynkach surowcowych zdecydowanie dominował kolor czerwony. Wszystko za sprawą silniejszego dolara – wartość tej waluty jest bowiem negatywnie skorelowana z notowaniami wielu surowców. Na wzrost wartości USD na ogół silnie reaguje cena złota, bowiem popyt na ten kruszec jest w sporej części generowany nie przez przemysł, lecz przez samych inwestorów.

W piątek Janet Yellen wyraziła zamiar Fed do podniesienia stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Informacja ta nie została odebrana jako duży szok, bowiem pod uwagę ostatnio był brany cały szereg różnych scenariuszy. Te najbardziej skrajne zakładały podwyżkę jeszcze w czerwcu tego roku – lub odwrotnie, odłożenie jej na przyszły rok. Zapowiedź tegorocznej zwyżki sprawiła, że najbardziej prawdopodobny wydał się scenariusz podniesienia stóp pod koniec bieżącego roku. To wystarczyło, aby dolar się umocnił i zepchnął w dół notowania złota.

Obecnie cena żółtego kruszcu zbliża się do ważnego wsparcia technicznego w postaci poziomu 1200 USD za uncję. Pokonanie w dół tego rejonu może sprowadzić cenę złota do okolic 1189-1190 USD, gdzie znajduje się kolejny istotny poziom wsparcia. Dopiero jego przebicie w dół otworzy notowaniom drogę do większych zniżek.

1

Notowania złota – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *