Złoto, srebro: spadki cen na skutek umocnienia dolara

Kłopoty Grecji oraz słowa członków Fed o możliwości podwyżki stóp procentowych w USA wcześniej niż oczekiwano doprowadziły wczoraj do znaczącego umocnienia amerykańskiego dolara. Odbiło się to echem na rynkach większości surowców, w tym oczywiście na rynku metali szlachetnych. Notowania złota wczoraj spadły o 1,4%, a srebro zostało przecenione aż o 3,5%. Dla obu tych surowców była to zniżka po wcześniejszych równie dynamicznych wzrostach, które doprowadziły notowania złota do najwyższego poziomu od 3 miesięcy, a srebra – od niemal 4 miesięcy.

Wartość dolara będzie rządzić notowaniami szlachetnych kruszców także dzisiaj, zwłaszcza że na wieczór polskiego czasu zaplanowana jest publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Inwestorzy będą w nim wypatrywać informacji o najbardziej prawdopodobnym terminie podwyżki stóp procentowych w USA. Na początku tego tygodnia pojawiły się sugestie ze strony Fed, że nawet czerwcowy termin nie jest wykluczony, ponieważ słabe dane z amerykańskiej gospodarki za I kwartał to tylko przejściowa sytuacja. Tak czy inaczej, jeśli dane makro z USA nie będą lepsze, to trudno się spodziewać decyzji o podwyżce stóp.

1

Notowania złota – dane dzienne.

A tymczasem dzisiaj rano cena złota delikatnie spada i oscyluje w okolicach 1205-1207 USD za uncję. Najbliższą barierą dla podaży jest poziom 1200 USD za uncję. Z kolei w przypadku srebra naruszone zostało wsparcie w okolicach 17,09 USD za uncję, jednak popyt przy tym poziomie cenowym wciąż się broni.

Pokonanie wspomnianych poziomów wsparcia na rynkach złota i srebra byłoby potwierdzeniem siły strony podażowej. Z fundamentalnego punktu widzenia, takim potwierdzeniem są dane dotyczące słabego popytu na złoto w formie fizycznej. Aktywa najsłynniejszego funduszu ETF opartego o złoto, SPDR Gold Trust, znajdują się obecnie na najniższym poziomie od 4 miesięcy.

2

Notowania srebra – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *